Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Zerdeçal, içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde birçok hastalığa karşı bireyin bağışıklığını güçlendiren bir şifalı bitkidir. Zerdeçalın etken içeriği kurkumin, bağışıklık için güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, vücuttaki kanserli hücrelerin yayılmasına engel olma ve yavaşlatma özelliğinden dolayı antikanserojen olarak bilinen bir şifalı bitkidir. Zerdeçalın göze çarpan diğer önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış aylarında herkesin muzdarip olduğu soğuk algınlığının öksürük, ateş gibi semptomlarını azaltır. Zerdeçalın kişinin sağlığı üzerinde olumlu etkisinin olduğu sağlıkçılar tarafından kabul edilen bir gerçektir.

zerdecal faydaları
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

Zerdeçalın faydaları, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarının kolay bir şekilde atlatılmasında yardımcı olur. Zerdeçal tüketmek için herhangi bir sağlık sorununun olmasına tabii ki gerek yok, sağlıklı bireylerin günde 1-2 kaşık zerdeçal tüketmesi kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara yakalanma şansı daha düşüktür. Şifalı bir bitki olan zerdeçalın faydaları bunlarlada bitmiyor. Birçok cilt hastalığının tedavisinde doğal karışımların etken maddesidir. Zerdeçalın iyi geldiği cilt sorunları şunlardır:

  • Sivilce
  • Egzama
  • Sedef Hastalığı

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçal, birçok sağlık probleminin tedavisinde kullanılmasının yanı sıra sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Günümüz insanlarının en çok şikayet edildiği obezlik hastalarının derdinde derman oluyor. Zerdeçalın içerisinde bulunduğu yağ dokuları sayesinde hazmı kolaylaştırır. Bu bitkinin kilo vermede çok büyük etkisi olduğunu gösteren araştırmalar olsada henüz kesinlik kazanmadı. Zerdeçalın baharatçılarda satışı genelde kapsül, çay ve toz şeklindedir. Bu şekilde yemeklerin içerisinde kolay bir şekilde kullanılması kolaylaştırılmıştır. Yemeklerin vazgeçilmezi tavuğun sosu köri sosunun çoğunluğu zerdeçaldan oluştuğundan yemeklere lezzet katma özelliği de vardır.

Zerdeçal beyindeki nöronların onarımında büyük rol oynar. Bu durumda zerdeçalın antidepresan ve alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir etkisinin olduğunu gözlemiş oluruz. Özellikle 6-15 yaş arasındaki çocukların zeka gelişimini destekler, hafızayı güçlendirir, Kalp ve sinir hastalıklarına karşı korur. 

Çoğu hastalığa iyi gelen bu zerdeçal kronik bir hastalığı olan bireylerde istenilen etkileri göstermeyebilir bu durumda bir hekime başvurulmalıdır. Zerdeçalın olumlu bir şekilde etki etmesini istiyorsanız güvenilir markalardan satın almalısınız.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!