Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Zencefil Faydaları Nelerdir

zencefil faydaları
Zencefil Faydaları Nelerdir

Zencefil Faydaları Nelerdir

Şifalı bitkiler denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Zencefil’in insan sağlığına olan yararları saymakla bitmiyor. Zencefil’in insan sağlığına olan faydalarını inceleyelim:

  1. Zencefil sindirim sistemine özellikle de mideniz için faydalıdır.
  • Zencefil içeriğinden ötürü hazımsızlığa, mide ağrılarına ve mide bulantısına iyi gelmektedir. Özellikle hamilelere önerilen bu doğal ilaç kemoterapiden sonraki mide bulantısına ve kusmaya iyi gelmektedir.

2.Şifalı bitkiler içerisindeki önemli yere sahip Zencefil, kalbinize ve solunum yollarına faydalıdır.

Düzenli zencefil kullanımı kalp krizi riskini oldukça düşürmektedir. Bunun yanı sıra LDP kolesterol düşürme etkisi de vardır.

  • Enfeksiyonlara karşı zencefil faydalıdır.

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı tepki hızlarını artırıcı etki gösterir. Özellikle mantar zehirlenmesi veya mantar enfeksiyonuna karşı Zencefil önemli derecede etkilidir.

  • Zencefilin ağrı kesici özelliği vardır.

Özellikle adet sancısı ve adet kramplarına iyi geldiği bilinirken sinir uçlarına olan etkisi sayesinde ağrı kesici yani ağrı dindirici bir etkisi vardır.

  • Kansere karşı zencefilin faydaları:

Zencefil’in yumurtalık kanserinde kanser hücrelerinin büyümesini önleyici etki gösterdiği gözlemlenmiştir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil tüketen bireylerin en çok Zencefili vücuduna alış şekli Zencefil çayı içerektir. Zencefil çayı baharatlı, lezletli ve şifalı bitkiler içerisinde oldukça popüler bir çaydır. Peki Zencefil çayını nasıl yapabiliriz? Zencefil çayı yapmak için gerekli içerikler: 

  • 2 çay kaşığı kadar rendelenmiş veya küçük parçacıklar şeklinde doğranmış taze
  • 2 bardak su.
  • İsteğinize göre bal ve limon ekleyebilirsiniz.

Zencefil çayının yapılışı da oldukça basittir. Suyu kaynattıktan sonra zencefili kaynar suyun içerisine atın. Zencefili kaynar su içerisinde biraz beklettikten sonra bardağa süzün. İsteğinize göre tadını güzelleştirmek için bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Eğer kuru zencefil çayı yapacaksanız da istediğiniz sertliğe göre 1 ya da 2 çay kaşığı zencefil kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Unutmamak gereklidir ki her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi zencefil tüketiminin fazlası da bünyenize zarar verebilir. Kokusu nedeni ile fazla tüketimde mide ekşimelerine neden olabilir. Ayrıca kanı sulandırıcı bir etkisi olduğundan cerrahi müdahalelerden önce tüketimini oldukça aza düşürmek veya tüketmemek gerekir.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!