Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Yonca Nedir?

Yonca, uzun seneler yaşayabilen Baklagiller ailesine ait olan, kuru ot veya yeşil olarak değerlendirilen yem bitkisi olarak tanımlanır. Bilimsel ismi Medicago Sativa’dır. Şifalı bitkilerin boyu, genel olarak 50 ile 80 cm aralığındadır. Derin bir köke sahip olmasıyla beraber, uygun koşullar içerisinde yetiştirilen bitki ise 8 ile 10 metrelik kök salabilir. En etkili kök derinlikleri ise, 120 ile 180 cm aralığındadır. Bu neden dolayı anavatanı olan Ortadoğu kuraklığına ve iklimine karşı oldukça dayanıklıdır.

Özel olarak yem şeklinde üretildiği gibi hayvanların otlatılması adına da uygun bir bitki türüdür. Son zamanlarda yonca bitkisine çok yoğun bir talep oluştuğundan dolayı çiftçiler hayvanlarına kendi üretimlerini yapabilmek için özel bölgeler oluşturmaya başlamıştır. Yem olarak kullanılmasının dışında, bitkisel tedaviler içerisinde de ilaç olarak kullanılabilir.

Yonca bitkisinin bazı çeşitleri soğuk yerleri sever. Fakat daha çok sıcak iklimler üzerinde yaşayan türleri mevcuttur. En uygun yetiştiği toprak yapısı; kumlu-tınlı, tınlı, kumu çok fazla olmayan ve az miktarda kireç içeren özellikte olmalıdır

Yonca Nasıl Kullanılır?

Yonca bitkisinin taze bir şekilde öz suyunun kullanılması herkes tarafından tavsiye edilir. Taze özsuyu, katı bir meyve sıkacağı aracılığıyla elde edilebilir. Bir anda aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. 1 ile 2 saatte bir kez olacak şekilde bitki çayı ya da 2-3 damlalık bir bitkinin suyu seyreltilerek içilmelidir. Habis harici çıbanlarda ise, bitki öz suyu direk cilde sürülebilir.

Parkinson rahatsızlığında taze öz suyu, saat başı 3 ile 5 damla şeklinde, civanperçemi çayına karıştırılarak içilir. Yonca bitkisi kullanılarak çay hazırlanılması da mümkündür. Çay; bir veya yarım tatlı kaşığı ince kıyılan yaprak, yarım litrelik bir kaynar suda haşlanır. Demlenmesi için ise 4 ile 5 dakika beklenilmesi gerekir.

Gelelim yem olarak tercih edilmesine.. Uzmanlar kalsiyum ve protein açısından oldukça zengin olan bitkinin daha sık genç yaşta olan hayvanlara verilmesini öneriyor. Veteriner hekimler de bilgilerin doğruluğunu savunuyor. Kalsiyum yönünden zengin olan bu bitkinin kemik gelişiminde özellikle büyük bir etkisi vardır. Genç hayvanların sağlıklı bir biçimde yetişmesi yönünden de son derece önemlidir.

Yoncanın Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkinin içerisinde oldukça fazla miktarda bitkisel protein bulunmaktadır. Neredeyse bütün vitaminleri içerisinde barındıran yonca, vitamin yönünden oldukça zengindir. Başta kalsiyum olacak şekilde birçok minerali de içerisinde barındıran bir şifalı bitkidir.

 • İştah açıcı bir özelliği bulunur, yemek yemeyen çocuklara ise çay şeklinde verilir.
 • Besin değeri çok yüksek olduğundan dolayı enerji ve kuvvet verir.
 • Kansızlık sorunlarında faydalıdır.
 • Anne sütünün artırılması hususunda ciddi anlamda destekçi olur.
 • Mide sorunlarının giderilmesini sağlar ve midenin düzenli bir şekilde çalışmasına destek sağlar.
 • Şiddetli baş ağrısını dindirir ve sinirleri yatıştırır.
 • İshali keser. Çok fazla tüketimi sonucunda ise kabız edebilir.
 • Romatizma ağrılarını azaltır.
 • Kandaki kolesterol oranının düşürülmesine etki eder.
 • Mideyi rahatlatıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunur.
 • Karaciğer sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. 
 • Ani olarak ortaya çıkabilen kas kramplarını ortadan kaldırır.
 • Kadınlarda adet günlerini düzenler. Kadınlık hormonlarının ideal seviyelerde salgılanmasına destek olur.
 • Gut hastalığına, romatizmaya ve migrene iyi gelir.

Yoncanın Yan Etkileri Nelerdir?

Yonca bitkisinin bilinen bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Fakat acı yonca şeklinde tanımlanan yonca çeşidinin uzun bir süre ve fazla kullanılması ise kimse tarafından tavsiye edilmez. Bitki oldukça yararlı bir şifalı bitkidir. Ancak yanlış ve aşırı kullanıldığı zamanlarda ise birtakım olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Sürekli ilaç kullanmakta olan bireyler, ciddi sağlık sorunları olan kişiler, yaşlılar ve hamile bayanlar ise doktor tavsiyesiyle kullanmalıdır.

Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!