Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Tarçının Faydaları Nelerdir

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan Tarçın insan sağlığı açısından çok şifalı bitkidir. Genelde lezleti için kullanılan Tarçın, lezletinin yanı sıra faydalı bir şifalı bitkidir. Özellikle çubuk Tarçının faydaları diyabet hastalığı üzerindeki etkileri üzerine daha çok tüketilmeye başlanmıştır. Buna ilaveten sinir ve beyin sistemi hastalıklarına da iyi gelen Tarçın sizi kanser hücrelerinden de korur. Tarçın’ın faydaları şu şekilde listelenebilir:

 1. Antioksidan içeriği yüksektir. 
 2. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
 3. Diyabet gibi hastalıklarla savaşır.
 4. Nörodejeneratif hastalıklara karşı koruma sağlar.
 5. Emziren annelerde süt üretimini destekleyici özelliği vardır.
 6. Kilo vermenize yardımcı olur.

Tarçını gereğinden fazla tüketmeniz durumunda bağırsaklarınızda gaz oluşabilir ve mideniz zarar görebilir. Ayrıca Tarçın önemli derece şeker düşürücü özelliği taşımaktadır. Bu yüzden şeker hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan tarçın tüketiminizde ayarlama yapmayınız. 

Tarçın Nasıl Tüketilmeli?

Tarçın zaten hali hazırda Türk mutfağında kullanılan bir şifalı bitkidir. Yemeklerde ve tatlılarda lezlet katmak amacıyla tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yemeklerinize Tarçın koymak uygun olmadığı zamanlarda Tarçın çayı içebilirsiniz.

Tarçın’ın piyasada bir diğer kullanımı ise cilde iyi gelmesinden ötürü Tarçın yağı şeklindedir.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Tarçın çayı yapımı kullanımı oldukça kolay ve hızlıdır. 1 bardak suya yaklaşık 1 çay kaşığı toz tarçın ekleyerek bir cezvede karıştırın. Kaynadıktan sonra bardağınıza süzün ve için.

Bir diğer Tarçın çayı yapım şekli ise Tarçın çubuğunu kaynar su dolu bir cezveye 15 dakika civarında bırakarak demlenmesini sağlayın. Sonrasında afiyetle içebilirsiniz. Peki Tarçın çayının faydaları nelerdir?

 • Antioksidan deposudur
 • Bağışıklığınızı arttırır.
 • Kan şekerinizi stabilize eder.
 • Kalp sağlığınızı destekleyici etkisi vardır.
 • Kanser önleyici etkisi vardır.
 • İltihabı azaltır.
 • Beyin fonksiyonlarınızı korur.

Yapımı kolay olan Tarçın çayının yanı sıra zaten tatlılarımıza ve bazı yemeklerimize koyduğumuz, sık tükettiğimiz bir şifalı bitkidir. O gün içerisinde tatlı veya yemeklerinize kullandıysanız bir de ekstradan çayını içmeyin. Fazla tüketimi de zararlara veya mide ekşimelerine yol açabilir. Şifalı bitkiler ile sağlıklı bir yaşam dileriz.

tarcinin faydaları
tarcinin faydaları
>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu