Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Semizotu Nedir?

Semizotu, semizotugiller familyasından otsu bir şifalı bitkidir. Yaprakları oval, gövdesi toprak üzerine yatık, etli ve pürüzsüzdür. Sapları kırmızımsı ve sarıdır. Genel olarak sarı renklerde çiçekleri olur. Yaz aylarında yetişmekte olan semizotunun yabanilerine bahçelerde ve tarlalarda, dağda bayırda kolay bir şekilde rastlanabilir. Genellikle ekili bölgelerin arasındaki çıplak ve ince alanlarda büyür.

Semizotu yeşil yapraklı olan oldukça faydalı bir bitkidir. Birçok bölgede doğal bir şekilde yetişen semizotunun sapları ve yaprakları pişmiş ya da çiğ olarak yenilebilir. Çorbasından yemeğine, salatasından turşusuna kadar birçok şekilde hazırlanabilir. Balık yiyemeyenler ve vejeteryanlar için çok zengin bir omega-3 kaynağıdır. Ayrıca içerisinde bolca A, C ve B vitamini, lif, magnezyum, manganez, demir, bakır, kalsiyum ve potasyum mineralleri bulunur. 

Şifalı bitki, antioksidan özelliğinden dolayı kanseri önler, kalp sağlığını korur ve cildi gençleştirir. Bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirir, bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Çocuk gelişimini destekler. Kalori oranı çok düşük olduğu için zayıflamaya çalışan kişilere ideal bir diyet besinidir.

Semizotunun İçerdiği Vitaminler

  • Semizotu omega-3 bakımından çok zengin tek yapraklı bir sebzedir. Balık tüketmeyenler ve vejeteryanlar omega-3 ihtiyaçların semizotunu tüketerek sağlayabilir.
  • Manganez, bakır, kalsiyum, demir, çinko, potasyum ve magnezyum minerallerini içerir.
  • Mükemmel bir C ve A vitaminleri kaynağıdır. B-kompleks vitaminlerinden daha zengindir.
  • Güçlü antioksidan bileşikler içerir.
  • Kalori bakımından en düşük sebzeler arasında yer almaktadır. ( 100 gramında yalnızca 16 kcal barındırır. ) Yüksek oranda lif kaynağı içerir.

Semizotunun Faydaları

Şifalı bitkinin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca diyet yapmak isteyen kişiler içinde semizotu, düşük bir kalori miktarına sahip olduğundan dolayı sık tercih edilir. Semizotunun faydaları aşağıdaki gibidir:

Damar ve Kalp Sağlığını Korur

Şifalı bitkinin içerisinde oldukça fazla olan omega-3 yağ asitleri, insan vücudundaki kötü kolesterol miktarını azaltmada çok yardımcı olur. Ayrıca kalp krizi risklerini de önleyebilir. İçerisindeki potasyum mineralinden dolayı  kan basıncını, kan damarlarını rahatlatarak kalp üzerindeki gerginliği azaltmaya yardımcı olur.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Şifalı bitkinin içerisindeki bakır ve demir mineralleri kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur. Bu minerallerin ikisi de vücuttaki önemli bölgelere daha fazla oksijen ( O2 ) verir. Bu organlar ile hücrelerin iyileşme hızını artırıp, dolaşımın hızlandırılması adına oldukça gereklidir. Ayrıca bakır ve demir saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Bazı Sindirim Sistemi Rahatsızlıklarının Tedavisinde Yardımcı Olur

Şifalı bitki, sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olarak kabızlığı önleyebilir. Ülsere çok iyi geldiğinden dolayı mide rahatsızlığı olan kişilere özellikle tavsiye edilir. Basur rahatsızlığına karşı da oldukça faydalıdır. İçerisindeki A vitamini sağlıklı olan mukoza zarlarının korunmasına yardımcı olur. Özellikle Çin tıbbında pek çok bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Kanseri Önler

Semizotu bitkisinin içerisinde bulunan yüksek miktarlardaki C ve A vitaminleri antioksidan özellik göstermektedirler. Bu özelliğinden dolayı da ağız ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sebzeye kendine has rengi veren betalin pigmenti, serbest radikallerin sağlıklı hücreler içerisinde mutasyona uğramasını ve böylece kanserin gelişmesini durdurur.

Kemikleri Güçlendirir

Kemik kaybını önlemek isteyen kişiler için semizotu tüketmek sağlıklı bir seçenektir. İçeriğindeki magnezyum, manganez, kalsiyum ve demir, kemik dokusunun gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudumuz içerisinde kemikleri iyileşme süresini hızlandırmak adına gerekli olan bütün mineralleri içerisinde barındırır. Bu mineraller ise kemikleri osteoporoza karşı korur.

Görme Gücünü Arttırır

Şifalı bitki, göz sağlığını korumaya çalışan çok önemli A vitamini deposudur. Ayrıca göz hücrelerine saldırmakta olan ve yaşla alakalı hastalıklara sebep olan serbest radikalleri ortadan kaldırır. Böylece katarakt oluşumunu ve sarı nokta oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!