Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Sarımsagın Faydaları Nelerdir

Şifalı Bitkiler: Sarımsak

Sarımsagın Faydaları Nelerdir, tarih boyunca yaygın olarak kullanılmış bir şifalı bitkidir. Antibakteriyel olma özelliğiyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Sarımsak kalp hastalıkları, tansiyon hastalıklarını önlemesiyle bilinen bu bitki antioksidan özellikleriyle kansere karşıda bireyleri korur. Kemiklere, cilde ve saçlara iyi geldiği bilinmektedir. İçerisinde bulundurduğu yoğun miktarda mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında en çok rastlanılan soğuk algınlığı ve grip hastalıklarına karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır. Sarımsak içerisinde yüksek miktarda C vitamini, B6, B1, selenyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Antioksidan ve iltihap karşıtı etkisi olan sarımsak içerisinde bir çok amino asit çeşitleri içermektedir. Sarımsağın bu kadar faydalı olması içerisinde bulunan kükürt bileşiğinden kaynaklıdır. Allisin, kükürtün bir çeşididir. Sarımsağa kokusunu ve lezzetini veren bir etkendir. Çiğ, pişirilip tüketilebilir. Aynı zamanda yemeklere hem lezzet vereceğinden bir çok et veya sebze yemeğinde konulabilir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın faydaları nelerdir, yapılan araştırmaların sonucunda sarımsağın birey üzerinde olumlu etkiler bıraktığı anlaşılmıştır. Fakat yapılan araştırmaların çoğunda çeşitli takviyeler kullanılmıştır bu takviyeler; sarımsak yağı, kapsüller, toz özleri gibi bileşenlerdir. Bilimsel araştırmaların sonucunda tespit edilen sarımsağın faydaları şunlardır:

 • İnsülin direncini azaltma özelliğiyle diyabete iyi gelir
 • Yağ hücrelerinde salgılanan adiponektin hormonu kanda azaldığında tip 2 diyabet hastalığı görünmektedir. Sarımsak kandaki düşen bu hormonun normal seviyelere gelmesini sağlar.
 • Sarımsak yağı diyabet hastalarının en çok şikayetçi olduğu, vücudun kardiyomiyopatiden korunmasını sağlar

Sarımsak antibakteriyel ve antimikrobiyal olma özelliklere sahiptir. Bu özelliğiyle bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsak ekstraktı, antibiyotiklere karşı direnci bulunan 7 patojen bakterinin vücutta gelişimini engeller. Sarımsak yağı, kulakta oluşacak her türlü enfeksiyona iyi geldiği bilinmektedir. Sarımsak mantarların çoğalmasını engellemesinin yanı sıra oluşmuş olan mantarın kaşıntısını hafifletir. Özellikle tırnaklarda yerleşmiş mantarlar için etkili olduğu araştırmaların sonucunda kanıtlanmıştır. Soğuk algınlığına ve gribe karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda deneyin yapılacağı bireylere sarımsak takviyesi yapılmış. Diğer gruba ise bu takviye yapılmamış, sarımsak takviyesi deneklerin gribe yakalanmamalarında etkili olduğu görülmüştür.

Sarımsağın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sarımsağın zararları, belirttiğimiz gibi tam bir şifa kaynağı olan sarımsak diğer şifalı bitkilerde olduğu gibi fazla kullanımı bireye zarar vermektedir. Yapılan araştırmalar sonucu tespit edilen zararları söyle sıralayabiliriz:

 • Birey herhangi bir mide veya bağırsak problemlerine sahipse sarımsağı dikkatli bir şekilde kullanılmasının, ülser hastalığı olanların ise sarımsağı tüketmemeleri önerilmektedir.
 • Sarımsak kan şekeri seviyesini düşürebilir.
 • Sarımsağı aç karnına tüketmeniz durumunda midede yanma, bulantı ve ishale neden olabilir.
 • Sarımsak cilde uzun süre uygulandığında yanıklar, kontakt dermatit gibi ciddi sorunlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.
 • Hamilelik dönemleri veya emzirme dönemlerinde sarımsağı kullanmadan önce doktor tavsiyesi almanız önerilir.
 • Cilde fazla kullanımında hafif tahrişler bırakabilir buda kimi kişilerde hayati tehlikelere yol açabilecek alerjileri tetikleyebilir.
 • Tiroid veya düşük tansiyon hastaları devam eden kişilerin çiğ olarak sarımsak kullanması sakıncalı olabilir. Kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Sarımsak bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden kişiye ciddi zararlar vermektedir. AIDS için kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları kullanılmadan veya kullandıktan sonra sarımsak tüketilmemelidir.

Sarımsak Zayıflatır Mı?

Düzenli sarımsak kullanımı metabolizmayı hızlandırdığından daha çok kalori yakmanızı sağlayacaktır. Herhangi bir diyet programı uygulamadan, spor yapmadan tek başına yutulan sarımsağın bi etkisi tabii olmayacaktır.Birey çeşitli egzersizler birlikte, doğru beslenirse zayıflama sürecini hızlandırmak için sarımsak tüketebilir. Sarımsağı doğrudan yutmanın da etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak zayıflama sürecini daha da hızlandırmak isterseniz eğer sarımsak tanesini çiğneyebilirsiniz. Baştan söylemekte fayda var bu hiçte kolay olmayacaktır. Kokusundan bile rahatsız olacaksanız çiğnemeniz size işkence gibi gelecektir o yüzden direk yutabilirsiniz. 

Sarımsak Kanserden Korur mu?

Sarımsak yapılan araştırmalarda görüldüğü gibi anti-tümör özelliğine sahiptir. Bu özelliğiyle birlikte kanser önleyici bir yapısı vardır. Beyin kanserine, kolon kanserine, mide kanserine, özefagus, prostat kanserine, cilt kanserine ve tiroid kanserine karşı önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sarımsak kanseri önler gibi bir varsayımda bulunmak kesinlikle yanlıştır. Yapılan sonuçlarda, sarımsak tüketiminin bu kanser türlerinin görülme riskini azalttığı kaydedilmiştir. Yapılan araştırmalarda sarımsağın etkisinin çiğ tüketildiğinde daha çok görüldüğü belirtilmiştir. Ancak herhangi bir rahatsızlığınız varsa tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Sarımsak Kanserden Korur mu?-
>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu