Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Nergis Çiçeği

Nergis çiçeği, çiçekler arasında en hassas ve en güzel kokuya sahip çiçeklerden birisi olarak bilinmektedir. Oldukça çabuk solan, sapları ve çiçekleri de çok narin bir şekilde olan çiçek türleri arasında yer alır. Halk dili arasında da ismi fulya şeklinde bilinmektedir. Bazı kesimlerde ise aşk çiçeği olarak tanımlanır. 

Nergis çiçeği, latincede Narcissus ismi ile bilinmektedir. Bahar mevsimine girilmesi ile birlikte oldukça güzel görüntüsü ve kokusuya baharın müjdesini verir. Beyaz ve sarı şeklinde renkleri olan nergis çiçeği, soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir yapısı vardır. Bu çiçek ülkemizde genel olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişir.

Nergis Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Nergis çiçeğinin anlamı genel olarak saygı duyma şeklinde nitelendirilmiştir. Özellikle ilkbahar mevsimlerinde sık bir şekilde tercih edilmekte olan bir bitki türü olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra güzel ve hoş kokusundan ötürü, alıcılarını çok fazla büyüleyen bir yapıya sahiptir. Nergis çiçeği genel olarak saygı duyma anlamını belirttiği için, yaşam içerisinde değer verilen kişilere verilebilecek bir çiçektir. Nergis çiçeğinin birden fazla değişik çeşidi olsa da genel olarak bütün hepsinin anlamı saygı duyma olarak bilinmektedir. Bu çiçek; güzellik çiçeği ve aşk çiçeği olarak da nitelendirilir.

Nergis Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Nergis çiçeğinin birçok faydası olmasıyla beraber, oldukça farklı özellikleri olan bir çiçek türüdür. Bu özellikler aşağıdaki şekildeki gibi verilmiştir:

 • Nergis çiçekleri, genelde beyaz ve sarı olur.
 • Nergis çiçeğinin soğanı zehirli bir yapıya sahiptir.
 • Nergis çiçeği, soğanlı bir biçimde yetişir. Soğanların tekrardan kullanılması mümkündür ancak birkaç yıl dinlendirilmesi tavsiye edilir.
 • Nergis çiçeğinin taç yaprakları beyaz ya da sarı karışımı bir şekildedir.
 • Nergis çiçeğinin yapraklı soğan kısmından çıkar.
 • Nergis çiçeğinin taç yaprağı 6 adet olup, oval bir biçimdedir.
 • Kesme çiçekçilik bakımından oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır.

Her çiçek türünün kendine özgü özellikleri olduğu gibi nergis çiçeğinin özellikleri bu şekildedir. Bu özellikleri sayesinde nergis çiçeği diğer çiçek türleri ile karıştırılmamaktadır.

Nergis Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Nergis çiçeğinin birçok özelliği olduğu gibi, pek çok faydası da bulunmaktadır. Nergis çiçeğinin faydaları aşağıdaki şekildeki gibi verilmiştir:

 • Nergis çiçeğinin güzel ve hoş kokusu, kişilerde bulunan geniz tıkanıklıklarının açılmasına oldukça yardımcı olmaktadır.
 • Nergis çiçeğinin kendine özgü temizleyici özelliği bulunur.
 • Nergis çiçeğinin haşlanması ile tüketilmesi ya da kaynatılması ile içilmesi, midede bulunan nemi çeker ve kusmayı önlemeye yardımcı olur.
 • Cüzzam ve abraş gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Nergis çiçeğinin öğütülmekte olan kökü, sinirlere ulaşabilen bazı yaraların iyileştirilmesi konusunda çok önemli bir fayda sağlar.
 • Rutubet ve safra kaynaklı olan geçici rahatsızlıkları ve baş ağrılarını ortadan kaldırır.
 • Soğuk havalardan kaynaklı olan nezle hastalığına karşı da oldukça yararlıdır.

Her çiçek türünün kendine özgü birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar sayesinde birçok rahatsızlık ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunurlar. Ayrıca nergis çiçeği kendine özgü faydaları sayesinde diğer çiçek türleri ile karıştırılmaz.

Nergis Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Nergis çiçeğine bakım yapılması, çiçeğin sağlıklı bir biçimde açması için oldukça fazla önem arz etmektedir. Nergis çiçeğinin açma işlemini yapabilmesi için Ağustos ve Kasım ayları arasında soğanlarının ekilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte nergis çiçeği genel olarak bahar aylarında çiçek açacaktır. Nergis çiçeği organik maddesi oldukça zengin olan, kumlu, nemli ve tinli toprakları sevmektedir. Bunlarla beraber bu çiçek suyu çok fazla sevmektedir. Bu sebepten dolayı da suyun fazla olduğu alanlarda bulunması çiçeğin bakımı için oldukça fazla önem arz etmektedir.

Nergis çiçeği saksı içerisinde yetiştiriliyor ise, 4 günde bir veya haftada bir sulama yapılması çiçeğin bakımı için çok faydalı olacaktır. Nergis çiçeğinin bulunduğu toprağın nemini kaybetmeden sulama işleminin yapılması doğru olmayacaktır. Nergis çiçeği gün ışığını direkt olarak almayı pek sevmez. Bu sebepten dolayı da nergis çiçeğinin dolaylı yoldan ışık alabilen bir yerde yetiştirilmesi çok önemlidir. Nergis çiçekleri yapraklarını kendi kendilerine yenileyebilirler. Bununla beraber çiçeklerini açtıktan sonra yaprakların büyümesine, gelişmesine, ölmesine de izin verirler.

Nergis Çiçeği Neyi Temsil Eder?

Narsisizm ile olan bağlantısı göz önünde bulundurulduğunda, Nergis çiçeğinin birkaç tane olumsuz sembolü vardır. Bu çiçek bir kişinin ben merkezli olduğunu göstermesinin yanı sıra, gelecek zamanlarda her şeyin daha güzel olacağını da hatırlatmaktadır.

Nergis çiçeği, filizlenen başlıca tohumlardan biri olduğundan dolayı yenilenme ve yeniden doğuşu ifade eder. Her bir etkinlik veya aktiviteye dakikliği ile erkenden gelen kişileri bu çiçek ile ödüllendirmek mümkündür. Çinliler bu çiçeği gelecekteki zenginlik ve refah olarak görürken, Victorialılar bencil bir insanın çiçeği şeklinde sembolize ederler. 
Hemen hemen bütün nergis çiçeklerinin beyaz, sarı ve turuncu tonları bulunmaktadır. Rengi ve diğer bazı özelliklerinden ötürü yeniden doğuş ve saflık çiçeğini çağrıştırır. Güneşi renk, özellikle uzun olan bir kış mevsiminden sonra çiçek görmeden cesaret verici ve çok çekicidir. Pek çok insan hoş kokusu ve güzelliğinden dolayı evlerinde farklı türlerde Nergis Çiçeği bulundurmaktadır.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!