Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Meyan Kökü Nedir?

Meyan kökü aslen baklagiller ailesine ait olan, çalı türünde bir bitkidir. Anavatanı Çin ve Rusya olan bitkinin ülkemizde genel olarak yetiştiği yer ise Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Şifalı bitki daha sık dere kenarı gibi sulak ve nemli alanlarda veya kumluk yerlerde yetişmekte olan bir bitkidir. Mavimsi ve mor çiçeklere sahiptir.

Şifalı bitkiden genel olarak sabun, şeker, şerbet ve meyan kökü çayı elde ediliyor. Şifalı bitki fitoöstrojenik bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde kadınların regl ve menopoz dönemlerinin rahat geçirmesine destek olur. Bitkinin kökü ile yapılan çay regl öncesinde ortaya çıkan şişkinliğin ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Bitkinin kökü nemlendirici özelliğinden dolayı saç derisini nemli tutmaktadır. Kuru saç derisi problemi olan kişilerin sıkça karşılaştığı saç derisinin pul şeklinde dökülmesine ve kepek sorununa karşı da etkilidir. Şifalı bitkinin saçlara diğer bir yararı ise saçın uzamasını sağlamaktır. Bitkinin kökü kullanılarak yapılan çaya hindistan cevizinden birkaç damla karıştırarak saç derisine uygulayabilirsiniz.

Meyan Kökünün Faydaları

Meyan kökü, eski zamanlardan beri alternatif tıpta çok sık bir şekilde karşımıza çıkan şifalı bir bitkidir. Peki bu şifalı bitkinin faydaları nelerdir? tarzında birçok soruyu duymaktayız. Bizde bunun için faydalarını belirttik:

  • Şifalı bitki, flavonoidler, kolin protein, B vitamini kompleksi, fosfor, potasyum gibi birçok mineral ve vitaminle dolu zengin bir şifalı bitkidir.
  • Şifalı bitki, içermiş olduğu kumarin bileşeni sayesinde vücuttaki iltihaplı hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle kış mevsiminde balgam, kuru öksürük gibi problemlere iyi gelir.
  • Şifalı bitkinin çok farklı kullanım alanı bulunuyor. Bunlardan birisi de çay olarak tüketilmesidir. Bitkinin kökü çay şeklinde tüketildiğinde sindirim ve solunum sorunlarının çözümüne destek oluyor.
  • Şifalı bitkinin kabızlığa iyi gelmesinin yanı sıra, eklem ve kemik ağrılarını da dindirmektedir.
  • Şifalı bitki ağız içerisindeki yaralara iyi gelmektedir. Bazı uzman kişiler ağız yaraları gibisi sorunlarda meyan kökünün kaynatılmasını önermektedir.
  • Şifalı bitki bütün bunların dışında güzellik adına da kullanılan şifalı bir bitkidir. Cilt ve saç sağlığına katkıda bulunuyor.

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Şifalı bitki yukarıda da bahsedildiği üzere genel olarak sabun, şeker, şerbet, meyan kökü tozu ve meyan kökü çayı olarak kullanılıyor.

Cilt güzelliğiniz adına bitkinin kökünden yapılan tozu kullanarak maskeler hazırlayabilir, şifalı bitkininin köküne ait sabununu kullanabilirsiniz.

Bu şifalı bitkinin en sık ve yaygın kullanım şekli çay olarak tüketilmesidir.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Yapılır?

3 ila 4 bardak kaynamış suya kurutulmuş meyan kökünü 1 tatlı kaşığı olacak şekilde ekleyin. Yaklaşık 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından çayı süzün.

Damak zevkinize göre Şifalı bitkinin çayına karanfil ve kabuk tarçını demleme işlemi sırasında ekleyebilirsiniz. Çay demlektinden sonra içerisinde bulunan malzemeleri süzüp, çayınızı içmeyi unutmayın. Aksi durumlarda çayın tadı çok acı bir hale gelebilir.

Meyan Kökü Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Her şifalı bitkide olduğu üzere meyan kökü bitkisinin de yan etkiler vardır. Bu bitkinin çayının en belirgin yan etkileri arasında tansiyon, baş ağrısı, şişkinlik, kalp rahatsızlıkları, uykusuzluk ve vücudun su tutması vardır.

Bu yan etkiler bazı insanlarda ağır bazılarında ise hafif görülebilirken, herkeste de görülmeyebilir. Öte yandan şifalı bitkinin çayının çok fazla tüketilmesi, yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Bu şifalı bitki ve diğer bütün bitkiler bazen yukarıda benzer olan yan etkilere ya da alerjik semptomlara sahip olabiliyor. Bu bitkilerden en doğru biçimde yararlanmak için doğru kullanımı için bir uzmana danışmak da fayda vardır.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu