Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Mercanköşk Nedir?

Mercanköşk, aromalı kokusuyla yemekleri lezzetlendiren, çayıyla şifa deposu olan mucizevi bir bitkidir. Şifalı bitkiler arasında en çok tercih edilen ürünler arasında bulunan Mercanköşk bitkisi keklike benzetilse de alakası bile yoktur. Keklikten daha yumuşak ve hafif bir yapıya sahiptir. Bu benzetmenin kaynağında Almanlar bulunmaktadır. Almanlar mercanköşkü ve kekliki sosislerde kullandıklarından ötürü böyle bir benzerlik yapılmıştır. Mercanköşkünün kelime anlamı incelendiği zaman, farsçada dağın neşesi, dağın keyfi anlamlarını taşımaktadır. Mercanköşk bitkisi özellikle aromatik kokusuyla sizlere neşe ve keyif verecektir.

Rivayete göre Aşk ve güzellik tanrıçası, mercanköşkünün muazzam kokusunu aşırı derecede beğenir ve bu kokuyu mutluluğun simgesi haline getirir. Yine bir rivayete göre ölmüş birinin mezarında mercanköşkü bitkisi açmışsa ölen kişinin ruhunun sonsuza dek huzurlu olacağına işaret etmektedir. Her bitki türünün yabani bir türü olduğu gibi mercanköşklerinde de yabani türlerde bitkinin daha sert ve keskin olması için uğraşır. Antik efsanelere bile konu olan bu mucizevi bitki hakkında daha detaylara inerek bitkiyi tam öğrenelim.

Mercanköşk Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Mercanköşk tam anlamıyla bir sağlık deposudur. Bütün sağlık problemlerinize şifa olabilecek güçtedir. Özellikle vücudunuzu güçsüz düşüren bakterilerle karşı kuvvetlidir. Bu şifalı bitkinin faydaları neler daha yakından bakalım:

 • Mercanköşk bitkisinin içerisinde bulundurduğu yapılar sayesinde mikroplarla savaşma ve bağışıklık sistemini güçlendirme gücüne sahiptir. Özellikle kış aylarında çay olarak tüketebileceğiniz bir bitkidir.
 • Sindirim problemi yaşayan kişiler, mercanköşk bitki çayını kullanarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
 • Sindirim sorunlarını çözümlerinden ötürü birçok kişi tarçın ile karıştırıp detoks suyu hazırlayarak, kilo sorunlarından da kurtuluyor.
 • Mide ve bağırsağı dinlendirici özelliğe sahiptir.
 • Yemek düzeniniz bozulduysa, yemek yeme isteğiniz kalmadıysa bu konuda da size şifa olacaktır.
 • Sık sık mide bulantısı olan kişiler, mercanköşk ve nane limonu karıştırıp içerseniz midenize iyi gelecektir. 
 • Bağırsak enfeksiyonu yaşadığınız zamanlarda mercanköşk sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Hücreleri yenileme özelliğinden ötürü, tüketildiği durumlarda kanser riskini ortadan kaldırıyor.
 • Arı sokma gibi durumlarda, sıcak suda demlenen mercanköşkü ağrınıza iyi gelecektir.
 • özellikle yorucu iş temposuna sahip kişilerin sürekli yaşadığı kas ağrılarını hafifleten özelliği sebebiyle mercanköşkü bitkisini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Mercanköşkü Nerede Kullanılır?

Mercanköşk Nedir?
Mercanköşk Nedir?

Mercanköşkü özellikle yemeklerin tadını güzelleştirdiğ için, Et ve salatalarda baharat olarak kullanabilirsiniz. Bunun haricinde çorbalarda, balık menülerinde ve et yemeklerinde bir tutam Mercanköşklü tüketebilirsiniz. Bunun haricinde kullanım alanlarını sıralamak gerekirse;

 • Kış aylarında ıhlamur gibi çayları içmeyi sevenler için mercanköşkü çayı kış aylarının şifa deposudur.
 • Kahvaltılarınızı süslemek için kullanabilirsiniz.
 • Pizzayı baharatla tüketmek istiyorsanız mercanköşkü sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Tüm yiyeceklerin içerisine eklenebilir hem lezzet bakımından hemde görünüm bakımından güzel bir tercih olacaktır.

Mercanköşkü Zararları Nelerdir?

Mercanköşkünün bir şifa deposu olduğundan bahsettik, fakat en sağlıklı gıdalar bile yanlış tüketildiklerinde zararlı olabilir. Bundan dolayı kulaktan dolma bilgilerle değil doktor tavsiyesiyle kullanmanız sizlere daha iyi sonuç verecektir. Bunca sıkıntıya deva olan bir bitki nasıl olurda zararlı hale gelir diye düşünüyorsanız pek fazla uzaklara bakmaya gerek yok. Aşırı derece tükettiğiniz hangi besin olursa olsun midenizi yoracaktır midenizin yorulmasıyla ishal ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Mercanköşkünün tavsiye edilen tüketim miktarı yaklaşık 2 fincan kadardır. Kronik bir rahatsızlığı olan kişiler, ilaç kullanım dönemlerinde bu bitkileri doktor gözetiminde tüketmesi gerekmektedir. Aynı şekilde gebelik gibi durumlarda mercanköşkü çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmalı onun tavsiyesi üzerine kullanmalısınız. Ne kadar şifa deposu olsada fazla ya da dengesiz kullanımı zararlara yol açacaktır.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu