Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Kuşburnu

Son yıllarda hem dünya genelinde hem de ülkemizde popülerleşmiş olan şifalı bitkiler sayesinde alternatif tıbba olan ilgi oldukça artmıştır. Bu şifalı bitkilerden birisi de kuşburnudur. Çayıyla, kurusuyla, tazesiyle ve marmelatı ile bütün mevsimlerden yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Kuşburnu şifalı bitkisi, sağlık yönünden de önem arz eden birçok faydayı beraberinde getirmiştir. Besin değeri fazla olan kuşburnu bitkisi mineraller ve vitamin açısından çok zengindir. Bununla beraber vücudun birçok rahatsızlığa karşı korunmasından yardımcı olan bitkisel bileşenler içermektedir. Genel olarak yararlı ve şifalı bitki olan kuşburnu, beslenme düzenlemelerinden kesinlikler yer ayrılması gereken doğal bitkiler arasında yer alır.

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu, yabani gül olarak adlandırılan ve gülgiller ailesine ait olan bir bitkinin meyveleridir. Bitkinin meyvelerinin boyu yaklaşık 1 ila 3 metre arasında değişiklik göstermektedir. Bitkinin gövdesi ve dallarında ise gül bitkisindeki dikenlerin aynısı bulunmaktadır. Meyvelerini genel olarak Eylül ve Ekim ayları içerisinde verir. Bu meyveler yuvarlak ve küçük boyutludur, turuncu ve kırmızı arasında bir renge sahiptir. Kuşburnu bitkisinin yetiştirildiği anavatan Türkiye’dir. Fakat lezzeti sayesinde ve sağlığa olan yararları ile tüm dünyaya yayılmış, birçok kültür tarafından benimsenmiş ve oldukça sevilmiştir. Ülkemizde yaygın olarak Marmara Bölgesi, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nde yetişir. Fakat daha az bir şekilde de olsa Ege ve İç Anadolu Bölgeleri’nde de bu bitki yetiştirilir. Ülkemiz içerisinde yer alan bazı yörelerde kuşburnu marmelatı geleneksel ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürün içerisinde, yoğun bir biçimde kuşburnu bulunur ve özellikle içine şeker katılmadığı zamanlarda daha sağlıklı olduğu bilinmektedir.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu bitkisi, sağlık bakımından pek çok faydası bulunan bir besindir. Yüksek oranda mineral ve vitamin, antioksidan içeren ve bununla beraber lezzet bakımından bu meyve birçok kişi tarafından çok sevilerek üretilmektedir. Kuşburnu meyvesinin faydaları ayrıca kuşburnu marmelatı faydaları veya kuşburnu çayı faydaları olarak da bilinmektedir. Kuşburnu meyvesinin bazı faydaları aşağıdaki şekildeki gibi verilmiştir:

Harika Bir Antioksidandır

Kuşburnu meyvesi içerisinde C ve E vitaminleri, karotenoidler ve polifenol bileşenler gibi çok yüksek antioksidanlar bulunmaktadır. Kuşburnu meyvesi en güçlü antioksidan özelliği veren meyvelerden biridir. Bu özelliğinden dolayı kuşburnu, oksidatif stresi azaltır ve serbest olan radikalleri etkisiz bir hale getirir. Dolayısıyla kardiyovasküler hastalıklar, oksidatif stresin etki ettiği kanserler ve bazı diğer kronik rahatsızlıklara doğal bir koruma sağlamaktadır.

Damar ve Kalp Hastalıklarından Korur

Kuşburnu meyvesi yine içerisinden çok yüksek oranlarda antioksidan içermesinden dolayı damar ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Bundan ayrı olarak C vitamini içeriğinin çok olmasından dolayı damar yapılarının korunmasını, bu sayede damar sertliği                       ( ateroskleroz) gibi rahatsızlıklara koruma sağlamaktadır. Kötü kolestrol olan LDL seviyelerini azaltır, kan basıncını düşürür, kalp hastalıklarına yardımcı olmasından dolayı tüketilmesi gerekmektedir.

Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı

Kuşburnunun kan şekeri regülasyonunu desteklemesi ve insülin duyarlılığını arttırması gibi etkileri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı insülin direnci hastalarında Tip 2 diyabet hastalığını önlemeye, diyabet hastalarında da kan şekerini düzenlemeye çok yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnu meyvesi, bağışıklık sisteminin güçlü olmasında kilit bir rol oynamaktadır. C vitamini bakımından çok yüksek bir oranda bulunduğu besinlerden bir tanesidir. Bununla beraber E ve A vitaminler ve polifenollerden dolayı çok zengin olan kuşburnu enfeksiyonlardan koruma görevini üstlenen lenfositlerin üretimini sağlar. Enfeksiyöz ajanlara karşı olarak bağışıklık yanıtını güçlendirir. Bu sebepten dolayı enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı önem arz eden bir koruyucudur.

Diyet Yapan İnsanlarda Kilo Kaybını Sağlar

Yapılan araştırmalara göre kuşburnu içerisinde bulunan tiliroside adındaki antioksidan maddenin yağ yakımına kolaylık sağladığı ve kilo alımını azalttığı söylenmiştir. Bu özelliğinden dolayı kanıt gösterilmesi söylense de diyet yaparak zayıflamaya çalışanlarda kilo vermeye oldukça yardımcı olabileceği söylenmektedir. 

Gastrointestinal Hastalıkları Yatıştırır

Kuşburnu çayı ve meyvesi, mide hastalıkları olan insanlarda midedeki pH’ı değiştirerek ülser oluşumuna engel olmaya yardımcıdır. İshal rahatsızlığının iyileştirilmesinde oldukça yardımcıdır. Ayrı mide rahatsızlıklarının büyük bir kısmını etkileyen Helicobacter Pylori adındaki mikroorganizmanın sebep olduğu enfeksiyonları dindirir. Dolayısıyla kuşburnu meyvesi ülser ve gastrit tedavisine önemli katkı sağlar.

Cildin Yaşlanmasını Etkileyen Bağlardan Korur

Elastikiyetin oluşturulmasında, vücut proteinlerinin büyük bir bölümü oluşturan ve yaraların iyileşmesine yardımcı olan protein kolajendir. Kuşburnu bitkisi içerisinde yer alan C vitami sayesinde de kolajen üretimi uyarılır. Bunun sayesinde cildin daha genç ve sıkı görünüme sahip olması, UV ışınlarından koruması, kırışıklıkların giderilmesi gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda kuşburnu meyvesinde yer alan bir karotenoid olan astaksantin, kolajenin parçalanmasını engelleyerek yaşlanmayı etkileyen cilt sorunlarının engellenmesine yardımcı olur. Özellikle A vitamini ve diğer karotenoidler ve likopen açısından çok zengin olan kuşburnunun düzenli bir şekilde tüketilmesi cildi dış etkilerden korumaya oldukça yardımcı olmaktadır.
Bunlardan farklı kuşburnu meyvesi inflamasyonu ve ağrıyı azaltma etkisi ile birçok insan tarafından sık bir şekilde kullanılmaktadır.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!