Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Kekik Faydaları Nelerdir

Kekik Faydaları Nelerdir

Kekik, insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan şifalı bitkiler içerisinde yer almaktadır. Şifalı bitkiler içerisinde önemli bir yere sahip Kekik kırmızı ve beyaz renklere sahip bir bitkidir. Kekik içerisinde çok sayıda faydalı vitamin ve mineral bulundurur. Besin değerinin çok yüksek olduğu bilindiği gibi Kekik’in yağı ve suyu ayrı ayrı şifa amacıyla kullanılmaktadır.

Kekik yağının saçlara faydası olduğu gibi kekik çayı da yapılan bir bitkidir. Fakat unutulmamalıdır ki Kekik bitkisini fazla tüketmek ya da yağ olarak vücudunuzda kullanmak sizi bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya getirebilir.

kekik faydaları
kekik faydaları

Kekik Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kekik çayının insan sağlığına olumlu birçok faydası vardır. Şifalı bitkiler içerisinde belkide her evde bulunan Kekik çayının faydaları şu şekildedir:

  • Gastrit ve Reflü gibi mide sorunlarına iyi gelmektedir.
  • Detoks etkisi göstererek vücudu toksinlerden arındırır.
  • Depresyon başta olmak üzere psikolojik sorunlara iyi gelmektedir.
  • İshale iyi gelir.
  • Ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra göğüs ağrılarını da hafifleten şifalı bitkidir.

Faydalarından bahsetmiş olduğumuz Kekik çayı nasıl yapılır?

Öncelikle 1 bardak suyu cezve yardımı ile kaynatın. 1 çay kaşığı kadar kekik ekledikten sonra 10 dakika kadar demlendirin. Sonrasında bardağa süzün. İsteğinize göre bal ve limon suyu ekleyebilirsiniz.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler içerisinde sadece tüketiminden ziyade yağı da kullanılan bitkiler vardır. Keklik yağı da özellikle saçlarımız için faydalı bir bitkidir. Peki Kekik yağının faydaları nelerdir?

  • Kekik yağı cildiniz için doğal bir antioksidandır.

Sivilce ve yara izlerine doğrudan uygulandığında yaraları iyileştirici etkisi vardır. Aynı zamanda kekik yağı doğal bir cilt temizleyicidir. Akne ve sivilce tedavisinde kullanabilirsiniz.

  • Kekik yağı saçlarınızın dökülmesini önler ve kepek tedavisinde kullanılır.

Kekik yağı saçlarınızın dökülmesini önemli oranda engeller. Daha parlak saçlar için de şampuanınızla beraber az bir miktar kekik yağı kullanabilirsiniz. 

  • Böcek ısırıklarına sürüldüğünde iz giderici özelliği vardır.

Kekik yağı ve çayını aşırı kullanmanın size zararı olacağını söylemiştik. Özellikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan çok miktarda tüketmeyin veya kullanmayın. Şifalı bir hayat dileriz.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!