Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Karahindiba nedir? Bu Bitkinin Faydaları Nedir?

Karahindiba; papatyagiller familyasından yaprakları yeşil ve çiçeği sarı olan çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Nisan ve mayıs aylarında çicek açan bu bitki; aslandişi, yabani marul,radika, acıgünek ya da güneyik gibi isimlerle de anılır. Sarı çiçekleri ile papatyaya benzerliği ile dikkat çeken karahindiba, şifa kaynağı olarak pek çok hastalığa iyi gelir.

Dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilen bu bitki, yüksek oranda potasyum ile A ,D, E ve C vitamini içerirken yüzde doksana yakın liften oluştuğu bilinmektedir. Genellikle güneş ve ılıman iklimi seven bu bitkiler soğuğa karşı da dayanıklığı ile göze çarpmaktadır. Potasyum ve birçok vitaminin yanı sıra içeriğinde retinol, inulin, torexacin gibi bileşikler bulunur. Diyabetten hepatite, obeziteden böbrek yetmezliğine kadar faydası bulunan bu bitkinin faydalarını inceleyelim.

Karahindiba’nın Faydaları

Karahindibanın bilinen en önemli faydası karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışmasına yaptığı katkıdır. Karaciğer hastalıklarında, kronik karaciğer iltihaplanmasında, karaciğerin bağışıklığını güçlendirmede çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Karahindibanın faydalarından biri de safra kesesi taşı oluşumuna engel olmaktır. Ayrıca kan şekerini düşürme özelliği olduğu için şeker hastalıklarına destekleyici olmaktadır. . Ödem atıcı, kan temizleyici, deri hastalıklarına yardımcı, gut,romatizma ve uykusuzluğa karşı faydası vardır. Ayrıca diş beyazlatmada bile kullanıldığı bilinmektedir. Yağ yakımını hızlandırarak obeziteyle mücadele eder. Kanserli hücrelerin büyümesini önlemede yüksek potansiyele sahip olduğu bilinmektedir. Hazmı kolaylaştırıp kabızlık tedavisinde kullanılır. Güneş ışığı, akne ve yaşlanmadan kaynaklı cilt problemlerinin çözümünde oldukça etkilidir. İçerdiği yüksek miktardaki kalsiyum ve K vitaminden dolayı kemiklerin güçlenmesinde yardımcıdır.

Karahindibanın yan etkileri / zararları

Mide ekşimesi, mide iltihabı, kan şekeri düşüklüğü, cilt alerjileri (özellikle çocuklarda),hemorajik sistit, fazla tüketimine bağlı böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.

Karahindiba kullanımı

Karahindiba genellikle üç şekilde tüketilir. Bunlardan en çok bilineni Karahindiba Çayı dır. Karahindiba nın kökü ile çay hazırlanabilir. Kaynamış suyun içerisine yapraklarından birkaç tutam atılır ve beş dakika demlendikten sonra içilir. Diğer kullanımı ise salatalara katılması ile mümkündür. Karahindiba nın köke yakın yerlerdeki ince ve uzun yeşil yaprakları yıkanıp direk salata içerisine katılabilir. Bazı ülkelerde kurutulan kökü öğütülüp acı hindiba kahvesi olarak tüketilmektedir.

Her bitki kullanımında olduğu gibi fazlaya kaçmamak önemlidir. Günde iki bardaktan fazla tüketilmemeli, doktor kontrolünde bilinçli kullanılmalıdır. Özellikle yaşlı, kronik rahatsızlığı olan ve hamile kişilerin bir uzmana danışarak kullanması gerekmektedir.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!