Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Karabaş Otu Faydaları

Karabaş Otu Faydaları

Karabaş Otu özellikle geleneksel tıp dediğimiz eski çağ tıpta çok kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Lavanta bitki ailesinden olan Karabaş Otu Osmanlı döneminde kolera hastalığına karşı tedavide uzun müddet kullanılmıştır. 

Karabaş Otunun zihinsel ve fiziksel olarak sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile depresyon hastalıkları tedavisinde ara ara kullanımı kişinin tedavisini olumlu yönde etkiler. Karabaş Otu da şifalı bitkiler ailesi üyelerinden hem çayı hem de yağı kullanılabilen bir bitkidir.

karabaş otu faydaları
karabaş otu faydaları

Karabaş Otu Çayının Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu çayını hazırlamak oldukça basittir. Karabaş Otu Çayı yaparken Karabaş Otunun kendisini veya tohumunu kullanabilirsiniz. Bir cezvenin içerisine 1 bardak su koyun ve kaynatmaya başlayın. Su kaynadıktan sonra Karabaş Otunu kaynamakta olan suyun içerisine atın ve cezvenin üstünü kapatarak 2-3 dakika kaynamasını sağlayın. Çayın soğumasını beklemeden 1 bardağa süzün ve sıcakken veya ılıkken tüketin.

Peki şifalı bitkilerin Lavanta ailesinden Karabaş Otu çayının faydaları nelerdir?

  • Ses tellerinde enfeksiyon oluşumunu önleyici etkisi vardır.
  • Bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır.

Akşam yemeğinden 1.30 – 2 saat sonra Karabaş Otu çayı tüketimi hazımınızı da kolaylaştıracaktır. Diğer şifalı bitkiler gibi Karabaş Otunu da fazla miktarda tüketmemeye özen gösteriniz.

Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkilerin Lavanta ailesinden Karabaş Otu aroma terapi yağı olarak kullanılmaktadır. İşte Karabaş Otu yağının faydaları:

  • Banyo yaparken küvetinize damlattığınızda gerginliğinizi üstümüzden alacaktır.
  • Karabaş Otu yağı ile vücudunuza masaj yapabilir kaslarınızı gevşetebilirsiniz.
  • Mide bulantısını azaltıcı etkisi vardır.
  • Saçları nemlendirici etkisi bulunur. Fazla kullanımı saçınızın aşırı yağlanmasına sebep olabilir bu yüzden haftada 1 kullanım idealdir.
  • Cildinizdeki çatlaklara uyguladığınızda çatlakları iyileştirici etkisinin yanı sıra ilk kullanımdan itibaren görünümü düzeltici etkisi vardır.
  • Egzema gibi cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmek için kullanılır
  • Bebekler üzerinde de rahatlatıcı bir etki yaratır. Fakat bebeğinize Karabaş Otu yağı kullanarak masaj yapmadan önce doktorunuza danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Fazla tüketimininde veya kullanımında vücudunuza zarar vereceğinizi unutmayınız. Yapabiliyorsanız doktor tavsiyesi altında Karabaş Otunu kullanmaya özen gösteriniz

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!