Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Isırgan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Latince adı Urtica Dioica olan Isırgan otu, eski zamanlardan beri tıp alanında bitkisel bir malzeme oluşturmaktadır. Bilimsel ismi, ‘’ yakmak ‘’ anlamına gelen Latince olarak ürodan gelmektedir. Çünkü yaprakları ile temasta bulunulduğunda geçici bir şekilde yanma hissine sebep olabilir. Eski Mısırlılar, bel ağrısı ve artrit tedavisi için ısırgan otunu kullanmışlardır. Peki, Isırgan otunun sağlık açısından faydaları nelerdir?

Isırgan otunun sağlık açısından en önemli faydaları metabolik verimi arttırma, bağışıklık sistemini arttırma, detoksifiye etme ve dolaşımı arttırmadır. Bunlarla beraber enerji seviyelerini iyileştirme, cilt bakımına yardımcı olma, menstrüasyon yönetimi ve menopoz semptomların indirmeye yardımcı olabilme yeteneğine sahiptir. Safra ve böbrek sağlığını koruma, kas kütlesini arttırma, inflamasyonu azaltma, hormonal aktiviteyi düzenleme, kan basıncı düşürme ve diyabet hastalıklarını önlemektedir. Şifalı bitkiler arasında yer alan Isırgan otunun birçok faydası daha bulunmaktadır.

Isırgan Otu Hakkında

Isırgan otu ( Urtica Dioica ) aslen Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa bölgelerine özgüdür. Fakat Kuzey Amerika, Asya, Avrupa’nın soğuk kesimleri ve Kanada’da yetişmektedir. Isırgan otu çok yıllık bir şifalı bitkidir. Isırgan otu bitkisinin altı tane alt türü bulunmaktadır. Isırgan otunun üzerinde bulunan tüyler, bitkiye dokunulduğunda kırılır. Kırılma sonucunda içerisinde bulunan histamin ve formik asit gibi maddeler kişinin değdiği yerde kızarıklık ve kaşıntıya sebep olur. Bu özelliğinden dolayı Isırgan otu kendisini haşerelere karşı korumaktadır.

Isırgan otu, bağışıklık sisteminden sindirim sistemi hastalıklarına varana kadar pek çok alanda etki sağlamaktadır. Isırgan otu, vücut sağlığı konusundan çok fazla önem arz etmektedir. İçeriğinde K, B ve A vitaminleri, niasin, fosfor, riboflavin, folat, protein, yağ ve karbonhidratlar içeren bir şifalı bitkidir.

Isırgan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Besin Değerleri

Isırgan otu sağlık sistemi açısından çok önemli bir mevkisi bulunan bir şifalı bitkidir. 100 gram ısırgan otu içerisindeki besin değerleri aşağıdaki şekildeki gibidir:

 • Enerji: 42 kcal
 • Protein: 2.71 gram
 • Su: 87,67 gram
 • Karbonhidrat: 7.49 gram
 • Şekerler: 0.25 gram
 • Lif: 6.9 gram
 • Magnezyum: 57 miligram
 • Demir: 1.64 miligram
 • Kalsiyum: 481 miligram
 • Potasyum: 334 miligram
 • Fosfor: 71 miligram
 • Sodyum: 4 miligram
 • Tiamin: 0.01 miligram
 • Çinko: 0.34 miligram
 • Niasin: 0.39 miligram
 • Riboflavin: 0.16 miligram
 • Folat, DFE: 14 gram
 • A Vitamini: 2011 İÜ
 • K Vitamini: 498,6 gram
 • B-6 Vitamini: 0.1 miligram

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu sağlık konularında insan vücuduna çok yararı bulunan bir şifalı bitkidir. Bu özelliklerinden dolayı tıp alanında şifalı bitkiler olarak kullanılmaktadır. Isırgan otunun sağlık bakımından yararları aşağıdaki gibi verilmiştir:

Kadın Sağlığını Destekler

Isırgan otu kadın sağlığını etkileyen birçok sayıda bileşene sahiptir. Ağrılı adet zamanı öncesi belirtiler için, kramp ve şişkinlikten kurtulmaya oldukça yardımı dokunmaktadır. Isırgan otu menopoza giren kadınlar için restoratif olarak işlev görerek, geçişi hafifletir.

Saç Bakımı

Isırgan otu, saç derisinin tamamını besleyerek saçların çok daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Isırgan otu içerisinde bulunan kükürt ve silis, saçların daha parlak, sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca ısırgan otu saç dökülme tedavisinde de en sık kullanılan yöntemler arasında yer alır. Isırgan otu yaprağı kaynatılarak özel bir karışım elde edilmektedir. Bu karışım ile günümüz insanları saç dökülmesi sorunlarını gidermeye çalışmaktadır.

Kalp Sağlığı

Yapılan araştırmalara göre, ısırgan otunun çayını düzenli bir şekilde tüketmek kardiyovasküler sistemdeki gerginliği ve sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Isırgan otu içerisinde bulunan zengin potasyum minerali sayesinde felç geçirme ve kalp krizi riskini azaltır.

Prostat Büyümesi

Yapılan bazı araştırmalara göre ısırgan otunun genişlemiş olan bir prostat bezindeki semptomların hafifletilmesine çok yardımı dokunabileceği söylenmiştir. 

Alerjiler

Bazı araştırmalar ısırgan otunun alerjileri hafiflettiğini ve burun tıkanıklığı, kaşıntı ve hapşırma gibi rahatsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu söylenmiştir. Ayrıca diğer alerjik hastalıklara da oldukça yararlı bir şekilde etki etmektedir.

Böbrek Taşlarının Önler

Isırgan otunun çayı, mesanede ve böbreklerde uygun bir sıvı akışı sağlayan, böbrek taşını önleyen doğal idrar söktürücüdür. Ayrıca, ısırgan otu idrar söktürücü olduğundan dolayı, toksinleri çok hızlı bir biçimde yok edilmesine yardımcı olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarının da önlenmesini çok fazla yardımcı olurlar.

Doğal Ağrı Kesici

Isırgan otu eski zamanlardan beri artrit tedavisinde kullanıldığından, araştırmalar, ısırgan otunun yaprağının ekstraktının eklem ağrılarını hafifletmede yardımcı olabileceği söylenmektedir.

Vücuda ve psikolojiye bir sürü faydası bulunan ısırgan otunu günlük hayatınızda tüketmeyi unutmayın.

Tüm şifalı bitkilerle ilgili yazılarımıza ulaşabilirsiniz

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu