Alfabetik Rüya Tabirleri

Kadın ve Yaşam

Evde Manikür ve Pedikür Yapımı

Manikür ve pedikür yaptırmak için kuaföre gidecek zamanınız ya da paranız yoksa evde kendiniz bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu yazımızda size evde nasıl manikür ve pedikür yapabileceğinizi, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve neler kullanabileceğinizi aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle yeni başlayacaklar için birkaç bilgi vermekte yarar var. Manikür ve pedikür denilen işlemin en önemli işlevi kütiküllerin kesilmesidir. Kütikül, tırnak diplerinin deriyle birleştiği yerdeki yumuşak etlere verilen isimdir. Eğer ilk defa manikür veya pedikür yapılacaksa kütiküllerin kesilmesinden sonra bu işlemi sürekli yapmanın gerektiğidir. Çünkü kesilen kütiküller daha sonra tekrar ve daha sert çıkacaktır. Kütiküllerinizin kötü görünmediğini düşünüyorsanız veya sürekli yapamayacaksınız bu işlemleri yapmamanız önerilir. En çok dikkat edilmesi gereken durum ise kütiküllerin çok fazla geriye ittirmek ve kanatmaktır. Böyle bir işlem tırnak sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Evde Manikür Yapımı

Maniküre başlamadan önce tırnaklarda varsa ojeler aseton yardımıyla çıkartılmalıdır. Tırnaklarınıza istediğiniz şekli verdikten sonra manikür suyunu hazırlanmalıdır.

Evde Manikür Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde yapacağınız manikür suyu, elinizi yakmayacak ölçüde sıcağa yakın ılık olması tavsiye edilir. Bu suyun içerisine limon suyu veya şampuan veya yüz temizleme ürünü koyabileceğiniz gibi hiç bir şey eklemeye de bilirsiniz. Eğer bu ürünlerden birini ekleyecekseniz elleri 3 dakikadan fazla bu karışımda bekletmemek gerekir. Sade su tercih ettiyseniz beş dakika tutmak ellerin yumuşaması için yeterli olacaktır.

Manikür Yapımı

Suda bekleyip yumuşayan tırnak etleri, tırnak eti itici yardımıyla, tırnak itici yoksa tahta çubuk, kulak çubuğu veya tırnak makasının arkasıyla geriye itilerek kabartılır. Bu aşamada eğer kütikül giderici sıvı varsa bu işlem daha rahat gerçekleşecektir. Kabartılan tırnak etleri tırnak pensi ile dikkatlice alınır. Kesilen tırnaklar törpülenir. Ölü derilerden kurtulduktan sonra eller iyice yıkanmalı, kurulayıp nemlendirici sürülmelidir.

Evde Pedikür Yapımı

Pedikür yapma işlemi manikür yapma işlemine çok benzerdir. Öncelikle oje varsa aseton yardımıyla çıkartılmalıdır. Pedikür suyu da tıpkı manikür suyu gibi hazırlanabilir. Ya da ılık suya iki adet aspirin atabilirsiniz. Aspirin sadece ayaklarınızın değil sizin de rahatlamanızı sağlar. Bu suda onbeş dakika kadar bekleyen ayaklar yeteri kadar yumuşayacaktır. Tırnaklar kesilmeli, tırnak etleri manikürde belirtildiği gibi alınmalı, sonrasında topuklar törpülenerek ölü derilerden kurtulmalıdır. Sonraki işlem tekrar yıkamak, kurulamak ve nemlendirmek olmalıdır. Dilenirse oje sürülerek işlem sonlandırılır.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!