Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Eşek Dikeni Nedir? Eşek Dikeninin Faydaları Nelerdir?

Eşek dikeni, kasna, kenger ve akız gibi çeşitli adlarla da anılmaktadır. Sağlık bakımından mucizevi yararları olan şifalı bitki, son zamanlarda en sık aranan bitki türleri arasında yer almaktadır. Çorak ve taşlı arazilerde kendi kendine yetişebilen şifalı bitkinin boyu yaklaşık olarak 30-100 cm aralığında olur. Çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmesinden ötürü bilinen bitkini genel özelliklerini sizler için derledik. İşte eşek dikeninin yararları…

Eşek dikeninin faydaları nelerdir, eşek dikeni nedir sorusunun yanıtları son zamanlarda çok sık bir şekilde merak ediliyor. Diyarbakır yöresinde kenger yemeği şeklinde pişen şifalı bitki yöre halkı tarafından oldukça sevilerek pişirilmektedir. İçerisine kuzu eti konularak kavrulan bitkinin yemeğine ise kenger meftunesi deniliyor. 

Eşek Dikeni Nedir?

Eşek dikeni papatyagiller ailesindendir. 1 ya da 2 sene yaşayabilen bu şifalı bitki tarlalarda ve çorak arazilerde yetişmektedir. Çengelli ve ince olan kenger bitkisi ağustos ve temmuz aylarında iyi bir şekilde çiçeklenmektedir. Ağustos ve temmuz aylarında şifalı bitkinin rengi beyaz ve erguvan rengini almaktadır. Şifalı bitkinin çiçekleri yaş haldeyken oldukça güzel bir kokuya sahiptir fakat kurudukları zaman kokusu tamamen kaybolur.

Eşek dikeni nerelerde yetişir?

Mor ve kırmızı renkte çiçekler açan şifalı bitki, ülkemizin çorak olan bütün araziler üzerinde neredeyse yetişir. Eşek dikeni bitkisinin Türkiye’de yetiştiği alanlar, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesidir. Şifalı bitki nadir olarak ise Akdeniz ve Ege Bölgesinde de yetişmektedir. Şifalı bitki Ege bölgesi içerisinde kenger adıyla bilinen bir kahvesi yapılmaktadır. Şifalı bitkinin zeytinyağlı yemeklerinin yapıldığı en çok yer Ege bölgesidir. Bununla beraber şifalı bitkinin Diyarbakır’da kenger meftunesi isminde kuzu etli kavurması da yapılmaktadır.

Eşek dikeninin faydaları nelerdir?

Şifalı bitkinin sağlık bakımından pek çok yararı bulunmaktadır. Lezzetli bir biçimde yemeklerinin yapıldığı şifalı bitkinin faydaları ise aşağıdaki gibidir:

Migreni tedavi eder

Şifalı bitkinin kramp çözücü bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı da çeşitli baş ağrıları ve migren tedavisinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Sindirim sistemine iyi gelir

Şifalı bitki zengin bir lif oranına sahip olduğundan dolayı sindirim sisteminin iyileştirmektedir. Bununla beraber sinir sisteminin onarılmasını sağlayarak vücutta yer alan kanın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Karaciğer yağlanması olan kişiler yemeğini yapıp yiyebilir

Şifalı bitki en fazla karaciğer organına yarar sağlamaktadır. Karaciğer yağlanması olan kişiler şifalı bitkinin yemeğini haftada minimum iki kez tüketilebilir.

Geleneksel olarak göğüs ağrısı, kalp krizi, diyabet, vitiligo, mide ağrısı, bronşit ve ishal tedavisinde kullanılır.

Böbreklerin çalışmasını sağlar

Şifalı bitki böbrekler içerisinde meydana gelebilen sorunlara çözüm sağlayarak, idrar yolları üzerindeki sorunların giderilmesine destek sağlamaktadır.

Karaciğer iltihabı dahil, bazı ilaçların sebep olduğu safra yolu iltihabı ve aşırı alkol, kronik karaciğer ve siroz hastalarında olumlu bir katkı sağlar.

Sigaranın zararlarını etkisiz bir hale getirir

Eşek dikeni çok sık bir şekilde tüketildiği zaman kan temizleyici özelliğinden dolayı sigaranın birçok zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Kenger nasıl yapılır?

Toz biber ve kengerler yıkanır ve güzel bir şekilde temizlenir. Sonrasında ise doğranarak tencere içerisinde konur. Üzerine yarım bir çay bardağı kadar su eklenir ve ardından da pişirmeye bırakılır. Piştikten sonra yemek, bir müddet kadar soğutulması amacı ile bekletilir. Üzerine sarımsaklı olan bir yoğurt edilir. Daha sonrasında ise üzerinde yemeğe has olan sos dökülür ve kişilere servisi yapılır. Kenger yemeğinin içerisinde eşek dikeni bitkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı yemeğin de insan sağlığı açısından oldukça yararları bulunmaktadır.

Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!