Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Ekinezya (Kirpi otu) Nedir? Ekinezya Faydaları Nelerdir?

Ekinezya, diğer adıyla kirpi otu, çok eski zamanlardan bu yana ilaç olarak kullanılan, papatyagiller familyasından şifalı bir bitki türüdür. Genellikle soğuk algınlığı veya grip tedavisinde kullanılan bu bitki, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirirken enfeksiyonlara karşı da etkili olduğu bilinmektedir. Diğer bir ismi de Amerikan koni çiçeğidir. Bu adı, ortasının dikenli ve kubbeli olmasından dolayı almıştır. Kuzey Amerika’da sıkça görülen papatya ailesinden olan bu bitki, yıllarca süren olgunlaşmadan sonra yaklaşık olarak 60 cm ye kadar uzayabilmektedir. Dokuz yabani türü olan bu bitkinin genelde kullanılan üç türü kullanılmaktadır. Bu bitki türüne bağlı olarak başka renklerdeki çiçeklere sahiptir.

Ekinezya nın Faydaları

Ekinezya bitkisi içerdiği bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum, protein, A, C, E ve B2 vitaminleri sayesinde bir çok bakteri ve virüse karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ağrı kesici, bağışıklık güçlendirici, grip ve nezleye karşı koruma ya da hastalık süresini kısaltma, enfeksiyonlara karşı, halsizlik giderici, yılan veya böcek ısırıklarında, diş ağrılarında ve bazen kansere karşı bile etkisi olduğu bilinmektedir.

Ekinezya Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ekinezya içerdiği antioksidan ve antiviral özelliklerden dolayı birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunlardan bazıları; üst solunum yolu enfeksiyonları, romatizma, migren, alerjik reaksiyon, ülser, cilt hastalıkları( akne, sedef, egzama), ağız yaraları, kabakulak gibi hastalıklardır.

Ekinezya içerdiği antioksidanlar sayesinde yemeklerden önce aç karnına kullanıldığında iştahı kontrol etme, metabolizmayı hızlandırma ve bu sayede kilo vermeye de yardımcı olabilmektedir. Bazı uyku problemlerini de yok ettiği bilinmektedir.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ekinezyanın en faydalı kısmı kökleri olduğundan köklerinden yapılan çay daha kuvvetli ve aynı zamanda acı olabilmektedir. Köklerinden yapmak istemezseniz tüm bitkiyi kullanarak da çayını hazırlayabilirsiniz. İçerisine tatlandırmak veya aroma katmak için tarçın, zencefil veya bal katabilirsiniz. İster kuru ister taze olarak hazırlayacağınız bu çaya ıhlamur veya ada çayı da katabilirsiniz. Sıcak tüketilmesi ve diğer bitki çaylarında da olduğu gibi günde iki bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilir. Peki ekinezya çayı nasıl demlenir? Bir litre kaynamış suya dört tatlı kaşığı ekinezya katılır, beş dakika demlenmeye bırakılır. Süzülerek tüketilir.

Ekinezyanın Zararları Nelerdir?

Bitki çaylarının çoğunda olduğu gibi fazla tüketim veya yanlış kullanımı birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Bunlardan bazıları; karaciğer hasarı, otoimmün bozukluklar, mide rahatsızlıkları, astım, bulantı, kalp çarpıntısı, alerji ve ateş olabilir.

Ekinezyayı Kimler Kullanmamalı?

Hamilelik ve emzirme durumu olanlar, bağışıklık sistemi hasataları veya bu hastalıklara sebep olacak rahatsızlığı olanlar, astım, alerji, sıtma, kanser, tüberküloz, yüksek tansiyon, kolesterol veya kalp rahatsızlığı olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdırlar. Bu hastalıklar veya başka rahatsızlık olmaması durumunda dahi bir doktora danışmadan kullanılmaması tavsiye edilir.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!