Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Defne nedir?

Lauraceae ailesine ait olan defnenin en yaygın türü, Latince adı ile Laurus Nobilis şeklinde bilinmektedir. Dünyanın farklı yerleri üzerinde kullanılan ve yetişen çeşitli defne türleri bulunmaktadır. Her mevsim yeşil bir renge sahip olan bu ağaçtaki yapraklardan yılın her vakti taze bir şekilde yararlanılabilir. Ağaç meyveyi ise sonbahar zamanında verir. Türkiye’de yaygın olarak Akdeniz, Karadeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Taze ya da kurutulmuş olarak yaprakların bitsek uçucu yağ, bitki çayı ve tentür elde edilebilir. Tohumları da bu benzer amaçlar adına kullanılabilir.

Defnenin faydaları nelerdir?

Şifalı bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları da aşağıdaki şekildeki gibidir:

  • Sindirim sistemine iyi bir şekilde etki ederek hazmı kolaylaştırır. Bitkinin yaprağında yer alan enzimler bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olur.
  • Solunum sistemine fayda sağlayarak rahatlatıcı bir etki yaratır. Şifalı bitkinin yaprağı çayı bronşit ve öksürük şikayetlerini azaltmaktadır. Ayrıca Şifalı bitkinin tohumlarından üretilen uçucu yağ da aromaterapik şekilde solunum sisteminin rahatlatılması adına kullanılabilir.
  • Defne yağı içeren şampuanlar ve sabunlar, saçlar ve ciltler üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca Şifalı bitkinin yapraklarıyla hazırlanan defne suyu alkol veya sirkeyle hazırlanmakta olan defne tentürü, saçların sağlık kazanmasına yardımcı olur.
  • Vücut içerisindeki enflamasyonu azaltmasından dolayı da defne çayı, romatoit artrit ve romatizma gibi şikayetlerin azalmasında da etkidir.
  • Şifalı bitkinin yaprağında yer alan rutin ismi verilen maddeler ve kafeik asit, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Şifalı bitkinin yaprağının içeriğinde yer alan linalool ismi verile madde, vücut içerisindeki stres hormonunun seviyelerini azaltır. Böylece kaygı şikayetleri ve depresyon azalarak, rahatlama sağlanır.

Defne çeşitleri nelerdir?

Yaygın bir şekilde kullanılan ve ülkemiz içerisinde en sık yetişmekte olan türü, Akdeniz defnesi olacak şekilde Laurus Nobilis’tir. Umbellularia californica adlı tür, genel olarak Kaliforniya Şifalı bitkisi şeklinde bilinir. Ayrıca bu türünün kokusu oldukça yoğundur. Aynı aileye ait fakat farklı tür olan Cinnamomum tejpata isimli, Hint Şifalı bitkisi olarak bilinir. 

Hint Şifalı bitkisinin, Hint mutfağında  ayrı bir yeri vardır. Arabistan, dikenli, koyun ve yaban defnesi olarak bilinen çeşitleri ise zehirli Şifalı bitkinin türleri arasında yer almaktadır.

Şifalı bitkinin yaprağı çayı nasıl demlenir?

1 adet su bardağı kaynamış su içerisine 3 adet Şifalı bitkinin yaprağı koyulur. Karışım ağzı kapalı olacak bir şekilde 8 ila 10 dakika arasında demlenir. Süzülme işleminden sonra sıcak bir durumdayken içilmelidir. Şifalı bitkinin yaprağının çayı, ayrıca kaynatılarak da hazırlanabilir. Cezveye bir su bardağı için 2 ila 3 adet Şifalı bitkinin yaprağı eklenir. Ardından karışım kaynama işleminden sonra 3 dakika süresince çay demlenir ve süzülür.

Defne yaprağı çayı tarifleri

Şifalı bitkinin yaprağını sade bir şekilde demleyerek tüketilebilineceği gibi, etkisini ve tadını arttırmak adına farklı karışımlar da denenebilir.

Portakallı defne çayı

İnfüzyon yöntemi kullanılarak hazırlanan bu karışım, iştahsızlık, müzmin bronşit ve hazımsızlık durumlarında oldukça etkilidir. Hazırlanımı için 8 gram kurutulmuş birer portakal kabuğu, 4 gram Şifalı bitkinin yaprağı, iki su bardağı kaynamış su içerisine eklenir. Ardından 15 dakika süresince kapağın ağzı kapalı olacak bir şekilde demlenir. Süzülme işleminde sonra bal kullanılarak tatlandırma yapılır ve tüketilir.

Ballı limonlu defne çayı

Havada dövülerek toz haline getirilen ve 20 adet kurutulmuş Şifalı bitkinin yaprağı, 2 limondan sıkılan suyla karıştırılarak yarım litrelik suya koyulur. Karışım kısık bir ateşte kaynatıldıktan sonra içine 4 yemek kaşığı bal konulur ve ateşin üzerinde bir miktar daha karıştırılır. Süzülerek diğer bir kaba alınan karışım, soğuduktan hemen sonra yoğun birer şurup kıvamına gelecektir. Ağzı kapalı bir biçimde buzdolabın korunan bu çay karışımı da soğuk şekilde tüketilebilir. Balgam söktürücü ve öksürüğü azaltıcı olarak kullanılabilen çok etkili bir karışımdır. 

Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!