Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Çörek otu nedir? Faydaları nelerdir?

Çörek otu, tarih boyunca sağlık alanı içerisindeki en gözde şifalı bitkilerden birisi olmuştur. Pek çok sağlık problemine iyi gelen bu bitki hala çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Üzerinde en çok ve en sık bilimsel araştırma yapılan şifalı bitkilerden biridir. 

Çörek otunun yağından ve tohumundan faydalanılabilir. Kral Tutankamon’un mezarında bile yer alan şifalı bitkinin, Kleopatra tarafından güzellik adına ve Hipokrat tarafından ise karaciğer hastalıkları adına kullanılmıştır. Bolca içermekte olduğu ‘’timokinon’’ maddesi ise antikanserojenik etkilerinden dolayı bilinmektedir. Çörek otunun faydalı geldiği sağlık problemleri arasında kolesterol, diyabet, egzama ve sefer, Alzheimer, alerjiler ve sindirim sorunları yer alır.

Çörek otu nedir? 

Çörek otunun yağı ve tohumu, çeşitli rahatsızlıklara karşı etkilidir. Tohumları susama benzer ve siyahtır. Tıp dili içerisinde Nigella sativa olacak şekilde bilinen şifalı bitki, tarih boyunca yaygın bir biçimde kullanılmıştır. Yunan, İslam ve hatta Eski Mısır literatüründe şifalı bitkinin faydalarına ait ise pek çok bilgi bulunmaktadır.

Baharat şeklinde de kullanılan siyah renkli tanecikleri bitkinin tohumlarıdır. Karaciğer, 

hipertansiyon, enfeksiyon, cilt hastalıkları ve böbrek hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.

Çörek Otunun İçerdiği Vitaminler

Çörek otunun yağının ve tohumunun vücuda neden bu kadar faydalı olduğu püf noktası üç ana doğal kimyasallardan geçmektedir. Bunlar; timohidrokinon ( THQ ), timokinon ( TQ ) ve timol’dür. Şifalı bitkinin tohumunda karbonhidrat, albümin, yağlar ve bir kısmı ise henüz tanımlanmamış ondan fazla besin maddesi içerir.

Çok değerli maddeler arasında yer alan doymamış yağ asitlerini de içerisinde barındırır. Bunlar, Alfo linolen asidi, Linolen asidi, iç yağı ve buna benzer yağlardır. Eterli yağlar olarak Nigellon, Kofur ve Alfa-pinen içermektedir. Ayrıca az miktarlarda Demir, Folasidi Niacin, B1, B2, B6, Magnezyum, Kalsiyum, Selenyum, Çinko ve amino asitler bulunur.

Çörek Otunun Faydaları

Bazı çalışmalar timokinon’un vücudun savunma sistemini geliştirdiğini ve antioksidan rol oynadığını ve ayrıca apoptoza sebep olduğu gösterilmişti. Apoptoz bir diğer anlamıyla programlı hücre ölümü demektir. 

Günümüzde şifalı bitkinin bileşenlerinin kanser gibi rahatsızlıklara karşı kullanımı ile alakalı birçok bilimsel araştırma devam etmektedir.

Araştırmalar, şifalı bitkinin yağı içerisinde bulunan tiyokinonun kolon kanseri, anti-tümör etkilerinin, pankreatik, prostat kanseri ve akciğer kanserinde faydalı olduğunu belirtmektedir. Kemoterapi ve tiyokinon ilaçları beraber kullanıldığı zaman tiyokinon, ilaçların toksisitesini azaltmaktadır.

Alerji Tedavisinde Çörek Otu

Birçok araştırma, alerjik rinit tedavisi içerisinde çörek otunun yararlı olduğunu göstermektedir. Çörek otu ile alakalı bir çalışma ise onun en sık görülmekte olan burun alerjisi semptomlarını da hafiflettiğini göstermiştir. 

Burun akması, tıkanıklık, burun kanallarının şişmesi ve hapşırma gibi birtakım alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ayrıca β-karoten, biotin ve E vitamini ile beraber ağız yoluyla gündelik olarak alındığı zaman alerji semptomlarını azaltır.

Alzheimer Hastalığına Faydalıdır

Bilimsel araştırmalar sonucunda, şifalı bitkinin Alzheimer rahatsızlığının tedavisi adına umut verici bir şifalı bitki olduğunu göstermektedir. Journal of Ethnopharmacology dergisi içerisinde yayınlanan bir yazıda, çörek otunun dikkat, konsantrasyon ve belleği artırdığı tespit edilmiştir.

Bronşit, Epilepsi ve Astım Tedavisi

Ağız yolu aracılığıyla şifalı bitkinin ekstresinin alınması durumunda, akciğer fonksiyonları iyileşir ve astımlı kişilerde ise öksürük ve solunum ataklarını azaltır. Bronşite iyi gelir. Ayrıca solunum borusunu genişletir ve ifrazatı boşaltır. 

Yüksek Kolesterol Tedavisinde Etkilidir

Günde iki kere alınan 1 gr. tam ezilmiş şifalı bitkinin, yüksek kolesterollü kişilerde kan yağları ve kötü kolesterol düzeyini azalttığına bilinmektedir. Bundan dolayı kolesterol sahibi kişilerin sıkça kullanmasında fayda vardır.

Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!