Alfabetik Rüya Tabirleri

Kadın ve Yaşam

Cilt Lekeleri için Doğal Çözümler

Cilt lekeleri, cilde rengini veren hücrelerde görülen düzensizlik sonucu ortaya çıkar. Cilt lekelerinin çoğu uzun süre güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktan dolayı da oluşur. Ancak, aşırı yağlı ve baharatlı beslenme, yeterli su tüketmeme, sigara ve alkol kullanımı, genetik yatkınlık, yanlış kozmetik ürün kullanımı, bazı ilaçlar ve hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak da cilt lekeleri oluşabilir. Cilt lekeleri, estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturur. Peki bu lekeleri yok etmek için evde neler yapılabilir?

Evde bulunan malzemeler ile cilt lekelerini büyük ölçüde azaltmak veya yok etmek mümkün! İşte bu malzemelerden birkaçı;

Limon

C Vitamini, lekelerin açılmasında önemli bir antioksidan olduğundan dolayı, bu vitamin yönünden çok zengin olan limon suyu ile yapılacak bazı karışımlar lekelerin açılmasına yardımcı olur.Limon suyu yüzünüzdeki fazla yağın giderilmesinde, bakterilerin öldürülmesinde ve siyah noktaların yok edilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca limon suyunu bal ve zerdeçalla karıştırarak da yüzünüzü günlük olarak temizleyebilirsiniz. Limon suyunu ev yapımı elma sirkesi ile karıştırarak pamuk ile temiz yüze uygulayabilirsiniz. Fakat eğer cildiniz hassas ise limon suyu ile yapacağınız tüm işlemleri en fazla yarım saat yüzde tutup daha sonrası yüzünüzü su ile tamamen temizlemelisiniz. Limon suyu cildinizi güneşe karşı daha da hassaslaştırabileceğinden bu tür maskeleri gece yapmalı, gün içerisinde de güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Limon suyunu hassas cildinize bal veya yoğurtla karıştırarak kullanmak da lekeleri yok etmek açısından oldukça yararlı olacaktır.

Salatalık

Salatalığın cilde birçok faydası bulunmaktadır. Salatalık da C vitamini ve antioksidan içerdiğinden enfeksiyonları ve cilt lekelerini azaltmaya yardımcı olur. cildi güzelleştiren bu sebze her cilt tipine uygundur. Tek yapmanız gereken blender’dan gecirip yüzünüze uygulamaktır. Ya da salatalıkları dilimleyerek cildinize yerleştip yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra durulama yapmanıza gerek yoktur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, özellikle ev yapımı olan, ciltteki lekelerin rengini açarak azalmalarına yardımcı olur. Her gün yatmadan önce bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulanabilir. Yıkamanıza gerek yoktur.

Aloe Vera 

Aloe vera yaprağındaki jel ile lekeleri iyileştiren ve cildi yenileyen hücreler üreten bir özelliğe sahiptir. Yanık, çatlak ya da akne izlerinin tedavisinde sıkça kullanılan Aloe vera özünü cildinize uygulayarak yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Aloe vera jelini elde etmek için tek yapmanız gereken yapraktan bir parça koparıp içindeki jeli çıkartmaktır. jeli lekeli bölgeye sürün ve kuruduktan sonra durulayın.

Karbonat 

Karbonat, ciltteki lekeleri gideren bir özelliğe sahiptir. Haftada birkaç gün, ıslatılan cilde karbonat sürülerek uygulanabilir. Bu şekilde 5-10 dakika kadar beklendikten sonra ılık suyla durulayın. Cildinizi kurutabileceği için daha sonrasında nemlendirmek gerekebilir.

Bu malzemelere ek olarak bazı yağların da cilt lekelerine iyi geldiği bilinmektedir. Bunların birkaçı ise jojoba yağı, kuşburnu yağı, biberiye yağıdır. Verdiğimiz tüm bilgiler birer tavsiye olup uzman tedavisi gerektiren durumlarda doktora başvurmanız gerekmektedir.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!