Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Brokoli Şifalı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli şifalı bitkisi, sindirimi iyileştirme, vücudu detoksifiye etme, kolesterol seviyesini düşürme, mineral ve vitamin alımını en yüksek seviyeye çıkarmaya çalışır.

Brokoli, Brassica oleracea türüne ait şifalı bitkidir. Lahana ailesinden sebze olarak yenilen geniş çiçekli başları olan yeşil bir bitkidir. Brokoli bitkisinin büyük çiçek başları vardır. Bunlar genel olarak kalın ve yeşil renktedir, yenilebilir bir saptan ayrılmış olan ağaca benzer bir şekilde düzenlenmiştir. Brokoli bitkisinin 3 tane ana çeşidi bulunmaktadır. En sık tercih edilen Calabrese brokolidir. Mor karnabahar ve çimlenme brokoli, genellikle Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde var olan bu sebzenin farklı diğer iki çeşididir.

Brokoli Bitkisi Nasıl Tüketilmeli?

Brokoli yemenin en doğru ve en iyi yolu onları pişirmektir. Şifalı bitkiyi hafif şekilde kızartmak ya da içerisindeki besinleri korumak adına salatadaki diğer yeşillikler gibi çiğ olarak tüketilir.

Brokolinin Besin Değerleri Nelerdir?

Brokoli, triptofan ve diyet lifi gibi proteinler bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Ayrıca lutein zeaksantin, beta-karoten, A vitamini, riboflavin, pantotenik asit ve niasin içerir. Bununla beraber C vitamini, B6 vitamini, K vitamini B1 vitamini ve E vitaminini bulundurur. Ayrıca içerisindeki magnezyum, demir, çinko, sodyum, krom, potasyum, manganez, kolin ve fosfor bulunduran şifalı bitkidir. Aynı zamanda sağlıklı olan omega-3 yağ asitlerini de içerisinde barındırır.

Eşsiz organik bileşikler bakımından brokoli, izotiyosiyanat, glukozinolatlar, kaempferol gibi insan sağlığını büyük bir ölçüde arttıran bileşikler açısından da zengindir.

Şifalı bitkinin 100 gramlık porsiyonu yaklaşık olarak 34 kaloriye sahiptr. Bu sebepten dolayı kilo vermek isteyen kişiler diyet listelerine rahatlıkla brokoliyi ekleyebilir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli, insan vücuduna oldukça büyük etkileri olan şifalı bitkidir. Bununla beraber içerisindeki mineral, vitamin ve antioksidan bileşikler bulundurduğundan birçok faydası bulunmaktadır.

Brokoli bitkisininin faydaları aşağıdaki gibidir:

Kanseri Önlemeye Yardım Eder

Brokoli bitkisi, rahim kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve karaciğer, bağırsak, akciğer, böbrek gibi iç organlardaki kanserleri önlemeye yardımcı olur. Turpgiller tarafından elde edilen sebzeler, sülforafan ve kükürt içeren bileşiklere sahip olduklarından dolayı kanserle savaşan özellikleri bulunmaktadır. Bunların dışında diindolilmetan, selenyum, beta-karoten ve brokolide bulunan diğer kanserojen bileşikler de kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Kemikleri Güçlü ve Sağlıklı Tutar

Brokoli, kemikler için çok büyük yararı olan K vitamini bakımından oldukça zengin olan şifalı bitkidir. K vitamini, vücudun idrar yolu kullanılarak kalsiyum atılımını ve kalsiyum emilimini gerçekleştirerek kemik sağlığını iyileştirme konusunda yardımcı olur. Bu sebepten dolayı, kemiklerin zayıf düşmesine ve bu zaman içerisinde kırılmalarına engel olmak adına diyetlere brokoli eklenmesi zorunludur.

Genç Bir Görünüm Sağlar

Brokoli, cildi çevre kirliliğine ve güneşe karşı koruyan C vitamini bakımından oldukça zengin bir şifalı bitkidir. Ayrıca cildin genel dokusunu geliştirmeye ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Bunun sebebi C vitamininin cilt için ana koruyuculuk görevini yapan kollajen oluşumuna yardımcı olmasından kaynaklıdır. Brokoli ayrıca A ve E vitamini sağlar.

Saç İçin Faydalı

Brokoli, saçlar için yararı olan C vitamini, A vitamini, E vitamini, B12 vitamini, kükürt, silika, ve çinko gibi maddeler içerir. C ve A vitamini, saça ve saç derisine saç kremi ve doğal bir nemlendirici olarak görev yapan yağlı bir salgı olan sebum üretimine yardımcı olur. Brokoli içerisinden bulunan kalsiyum ile de, saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. 

Vücudu Detoksize Eder

Brokoli, kükürt, C vitamini ve bazı amino asitleri barındırdığı için vücudun detoksize olmasına yardımcı olur. Diyet listesine brokoli eklenmesi, ürik asit gibi toksinleri ve serbest radikalleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Kaşıntı, kızarıklık, yanıklar, artrit, romatizma, egzama ve hatta gut ve ciltte sertleşme benzeri hastalıklı önlemeye yardımcı olur.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu