Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Andız Otu Nedir? Andız Otunun Faydaları Nelerdir?

Andız otu, dere boylarında, çalılıklarda yetişebilen, 1.5 metre boy yüksekliğine kadar uzanan çok yıllıklı bir otsu bitkidir. Çok fazla sayıda sağlık problemlerinde tedavi amaçlı kullanılan şifalı bitki, içerisindeki maddelerden dolayı geleneksel tıpta uzun seneler kullanılmıştır. Papatya çiçeğine benzeyen fakat yaprak kısımları da sarı renkte olan Andız otu, kolay bir şekilde tanınabilecek bitkidir.

Sulak ve rutubetli alanlarda yetişmekte olan Andız otu, yabani ayçiçeği şeklinde bilinen şifalı bir bitkidir. Andız otu, çok güçlü bir kokuya sahip olmasının yanı sıra, acımsı bir tada da sahiptir. Genel olarak kurutulduktan sonra çay şeklinde kullanılmaktadır. En çok dikkat edilmesi gerekli olan hususlar arasında ise tüketimin ne kadar olacağı gelmektedir. Fazla tüketim halinde ishal, kusma, baş ağrısı, mide bulantısı gibi pek çok sorunlara yol açabilir. Kronik hastalıkları bulunan insanların da bu şifalı bitkinin kullanılmaması şeklinde uzman kişilerden çeşitli tavsiyeler bulunmaktadır.

Andız Otunun Faydaları Nelerdir?

Andız Otu, antik çağlardan günümüze kadar insanlar tarafından çeşitli birtakım hastalıklara yönelik kullanılmaktadır. En faydalı şifalı bitkileri içerisinde bulunan bu bitki yüzlerce faydası ile beraber dikkatleri üzerine çekiyor. Bazı faydaları ise aşağıdaki gibidir:

  • Yüzyıllardan beridir öksürük kesici özelliğinden dolayı aynı amaçla tüketilmektedir. Boğaz tahribatını ortadan kaldıran şifalı bitki, balgam tarzındaki bazı problemleri de ortadan kaldırabilme etkilerine sahiptir.
  • Şifalı bitki, cilt üzerinde meydana gelen bazı rahatsızlıklar için tercih edilebilir. Egzama, deri döküntüsü ve çeşitli diğer hastalıklarda uzmanlar tarafından sık bir şekilde tavsiye ediliyor.
  • Sindirim sistemine oldukça yararlı olan bir şifalı bitkidir. Şifalı bitki, yemek borusu üzerinden bağırsaklara dek sindirim sistemine birçok faydası vardır. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Temizlik görevi görmektedir. Bu bağlamda da rahatlama sağladığı bilinmektedir.
  • Mevsimsel olarak meydana gelebilen soğuk algınlığı ve grip tedavileri konularına etkili bir yöntem olduğu söylemek mümkün olur. İltihapları kurutma özelliği bulunmaktadır.
  • Akciğerlerde meydana gelebilen iltihapların kurutulması adına kullanılabilir. Düzensiz reglde de kullanılabilir.

Andız Otu Ne İşe Yarar

Andız otu, insan sağlığı bakımından pek çok faydaları ile bilinen şifalı bir bitkidir. Andız otunun faydalarının neler olduğu gibi sorularının yanıtını ne işe yarar sorusu altındaki yanıtlara bakarak inceleyebilirsiniz.

Bronşite iyi gelir

Yapılan çalışmalara göre şifalı bitki, bronşit hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Akut bronşit rahatsızlığından oldukça etkili olan şifalı bitki, uzmanlar tarafından çok sık bir şekilde buna yönelik olarak öneriliyor. Bunun yanı sıra en başta gelen özelliklerinden bir diğeri de iştah açıcı özelliğidir. Sindirim sistemini kolaylaştırdığından dolayı insanlarda kısa bir süre içerisinde iştahlarını açabiliyor.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Gribe ve soğuk algınlığa karşı oldukça etkili olduğunu belirtmiştik. Şifalı bitki, bağışıklık sistemini güçlü bir hale getirerek bakteri ve virüslere karşı çok güçlü bir bünye sağlamaktadır.

Andız otu ne için kullanılır?

Andız otunun ne için kullanıldığı sorularının cevabı oldukça nettir. Şifalı bitki, yüzlerce faydaya sahip olan bitkiler içerisinde bulunduğundan dolayı, tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Böbrek ve Mesane taşlarının atılması için kullanılır

Şifalı bitki, basit hastalıklara iyi geldiği gibi ağır olan hastalıklar içinde sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de mesane ve böbrek taşlarını, idrar yolları üzerinden atabilecek kapasitesinin olmasıdır.

Solunumu kolaylaştırmak için kullanılıyor

Andız Otunun akciğerleri temizleyici bir etkileri bulunmaktadır. Göğüs yumuşatıcı özelliği ile de bilinen şifalı bitki, direk nefes alışverişlerin çok daha kolay olabilmesine olanak sağlamaktadır.

Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!