Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Altın Çiçeği Otu Nedir

Altın Çiçeği Otu Nedir?

Altın Çiçeği Otu Nedir Altın Çiçeği Otu, daha çok mideye iyi gelmesi, basura, sindirimi iyileştirmesi, eklem ağrılarına faydası olması ile bilinen mucizevi bir şifalı bitkidir. Ülkemizde Altın Çiçeği Otu daha çok Güneş çiçeği olmasıyla bilinmektedir. Bu şifalı bitkinin insan sağlığına fiziksel ve ruhsal faydaları her geçen gün daha da çok bilinmektedir. Altın Çiçeği Otu son zamanlarda ülkemizde çok daha fazla rağbet görmektedir. İçerisindeki çok sayıda mineraller ve P vitamini ile günlük yaşantımızı ve sağlığımıza da katkıları bulunmaktadır. Altın  Otu eski dönemlerden günümüze kadar taş dökücü, idrar söktürücü ve ateş düşürücü özellikleriyle sağlık açısından çok faydalı  şifalı bitkidir. Bilimsel adı Helichrysum Arenarium’dur. Aktarlarda sağlığımız için faydalı bir bitki olmasına rağmen, görünümü nedeni ile süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Altın otundan çay ve yağ üretilir. Bu yağlar kozmetik olarak birden farklı alanlarda kullanılır. Altın Çiçek Otu genellikle kayalıkların etrafında yeşerir, bundan dolayı yüksek dağlarda çok sık görülür.

altın çiçeği nedir
altın çiçeği nedir

Altın Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler denildiğinde akla gelen isimlerden biri olan Altın Otu’nun en faydalı yararı mideye ve sindirime yardımcı olmasıdır. Bunlarla birlikte birden fazla faydaları bulunmaktadır. Bunlar:

  • Basur tedavisine yardımcı olmaktadır.
  • Bu şifalı bitki prostat hastalığının doğal şifa kaynağıdır.
  • Böbreklerde oluşan kum ve tam taşların dökülmesine yardımcı olarak, böbrek sağlığını destelerler.
  • Hemoroit tedavisi gören kişilere yardımcı olur.
  • Pankreas salgısını arttırır.
  • İdrar söktürücü ve idrar yollarını düzenleyici bir etkisi vardır. Bu sebepten dolayı Altın otunun zayıflatıcı bir özelliği olduğu düşünülmektedir.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını gidermede yardımcı olur. İdrar yollarında oluşabilen taşların doğal bir yolla düşürülmesine yardımcı olur.
  • Safra salgısını arttırıcı bir özelliği bulunmaktadır.
  • Kireçlenme, romatizma, kas ve eklem ağrılarını hafifletici, kramp çözücü etkileri bulunmaktadır.
  • Cildin nemlendirilmesi ve sıkılaşması  Altın Otu yağının bakımı ile yapılmaktadır.

Altın Otu çiçeğinin bilinen herhangi bir zararı, yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat ciltte uygulanırken büyük bir alana uygulamadan önce daha küçük bir alanda denenmesinde fayda vardır.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!