Alfabetik Rüya Tabirleri

Şifalı Bitkiler

Acai Üzümü

Acai Üzümü, Euterpe familyasından gelen bir tür palmiye ağacıdır. Meyvesi ve kaliteli palmiye göbekleri olduğundan dolayı yetiştirilmektedir.

Acai üzümü, mor-kırmızı bir renge sahiptir. Acai üzümü renkli yuvarlak meyvelerden oluşmaktadır ve Güney Amerika’daki yağmur ormanlarında bulunmaktadır. 1 cm kadar küçük bir boyuta sahip olan Acai üzümü sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Acai Üzümü Nedir?

Acai üzümü; kolesterolü azaltan, kilo kaybına yardımcı olan ve kalbinizi daha sağlıklı çalışması bakımından destekleyen bir besindir. Bunların yanı sıra önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içermektedir.

Acai üzümü amazon ormanlarında yetiştiğinden dolayı ilk olarak Amazon kabileleri tarafından hastalık tedavisi amacıyla kullanılmıştır. Amazon kabileleri acai meyvelerini doğal şu amaçlarına yönelik kullanmışlardır:

 • Doğal bir antioksidan özelliklere sahip olduklarını keşfetmişler.
 • Kolesterolü düşürdüğünü keşfetmişler.
 • Sağlıklı bir kalp yapısı oluşturduğunu keşfetmişler.
 • Prostat büyümesini kontrol altına aldığını keşfetmişler.

Ve bu durumlara yönelik uygulamalarında acai üzümü kullanmışlardır.

Acai Üzümü ve Sağlık

Acai meyveleri sağlığımıza olumlu olduğu yönünde birçok özelliğe sahiptir. 

Artrit, erektil disfonksiyon, enflamasyon, obezite, kolesterol önleyici ve kalp sağlığına yardımcı olmaktadır. Acai meyveleri, diyete de içerdiğini mineraller ve hayati besinler yönünden besleyici katkıda bulunurlar.

Acai meyveleri içeriği:

 1. Vitamin ve Mineral deposu: 

Acai meyveleri içerisindeki mineral ve vitaminler daha sağlıklı bir vücut gelişimine imkan sağlamaktadır. Toksinleri atmanıza ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan birçok vitamin ve mineral içerir.

 1. Antioksidanlar

Acai üzümü, sağlığınızı korumak için hayati bir rol oynayan antioksidan bakımından oldukça zengindir. Antioksidanlar serbest olan radikallerin oksidatif hasar oranını belirli bir ölçüde azaltmakta ve yavaşlatmaktadır.

 1. Yağlar

Acai üzümleri, önemli miktarda yağ içermektedir. İçerdiği yağların çoğu sağlıklı yağlar şeklindedir. Kötü kolesterolü düşürür ve vücutta iyi kolesterolü arttırmaya yardımcı bir yapıları vardır. Bunun yanı sıra kilo kaybına yardımcı olurlar.

Acai Üzümü Faydaları Nelerdir?

Acai üzümü meyvesi sağlığımızı çeşitli yönleri ile geliştirdiği ve desteklediğini yukarıdaki kısımlarda belirtmiştik. Genel olarak faydalarına bakıldığında ise:

 • Kilo kaybına yardımcıdır.
 • Sindirime yardımcıdır.
 • Bağışıklığı artırır.
 • Sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcıdır.
 • Daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcıdır.

Acai üzümünü faydaları o küçücük besinin içerisinde olması onu çok değerli yapmaktadır. Üstelik Amazon ormanlarında üretiliyor olması da bulunmasını oldukça azaltmaktadır. Fakat bu kadar küçük olmasına rağmen faydalarının çok fazla olması tercih edilen bir meyve haline getirmektedir. Sadece sağlık yönünden yukarıdaki başlık altında acai faydalarını listelemiştik şimdi genel olarak acai meyvelerinin faydalarına bakalım.

 1. Antioksidan oranı oldukça yüksek bir meyvedir.

Günlük hayatımızda tükettiğimiz yiyecekler ve soluduğumuz hava da dahil olmak üzere vücudumuza zarar verebilecek toksin miktarı çoktur. Vücudumuza bu denli zarar vermekte olan toksinler genellikle serbest radikal formunda bulunmaktadır.

Acai meyvesinin sağlık sektöründe kullanılmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi diğer bitkilere kıyasla alışılmadık bir biçimde antioksidan içermesidir. Acai üzümü içerdiği bu yüksek miktarda antioksidan ile serbest radikallerin vücudumuza verdiği zararı onarır.

 1. Diyabete ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

2014 yılında Acai meyvesinin kalp hastalıklarına karşı etkisi detaylı bir biçimde araştırılmıştır. Bundan önce de kalbe yararlı olduğu bilinse de etkileri ve hangi kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmiyordu. Acai üzümü kalp hipertrofisi, kalp fonksiyon bozukluğu ve fibroz gibi kalp ile ilişkili hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca içeriği ile diyabete karşı bünyenizi korumaktadır.

 1. Diyet yaparken kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Araştırmalar sonucunda acai meyvelerinin lif ve yağ asidi içeriği sahibi olmasının metabolizmayı arttırmaya etkisi olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra yağ yanığını arttırır ve aşınmayı azaltıcı olduğu da araştırmalar sonucu görülmüştür. Bu etkileri dolayısı ile sağlıklı bir diyet ile birlikte acai meyvelerinin tüketimini daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bu besini tüketmeden önce öncelikle diyetisyeninize danışmanı da programınızın ona göre oluşturmasına etki edecektir.

Acai üzümünü günlük rutininiz içerisinde kullanmadan önce alerjik bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

Bu ve bunun gibi birçok faydası bulunan acai meyvesini internet siteleri ve aktarlar üzerinden temin edebilirsiniz. Fiyat olarak pek uygun olmasa da içerik bakımından oldukça zengin olması küçük bir parça ile günlük ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur.

>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!